Üre kullanımının çimento esaslı harçların bazı özelliklerine etkisi
Effect of urea use on some properties of cement based martars
  1. Tez No: 833549
  2. Yazar: NESLİHAN ÇAPAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE İNAN SEZER, DOÇ. DR. ALİ MARDANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Beton, servis ömrü boyunca birçok fiziksel ve kimyasal etkiye maruz kalmaktadır. Uzun yıllar hizmet verebilmesi ve dayanımını koruyabilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada endüstriyel bir ürün olan ürenin harç karışımlarının durabilite özelliklerine olan etkileri incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında, farklı miktarlarda ve farklı kullanım şekilleri ile harç karışımlarında kullanılarak bazı mekanik ve durabilite özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, ilk olarak üre hacimce %10, 20 ve 30 olmak üzere üç farklı oranda çimento ve suyun yerine ikame edilmiştir. Ayrıca 20, 30, 40, 50 ve 60 gram üre beş farklı miktarda harç karışımına ilave edilerek kullanılmıştır. Hazırlanan farklı karışımlar üzerinde, marsh hunisi ve mini çökme, zamana bağlı yayılma, basınç dayanımı (1, 3, 7 ve 28 günlük), kuruma büzülmesi, donma çözünme direnci (50, 100 ve 150 çevrim), karbonatlaşma derinliği (1 yıl boyunca), birim hacim ağırlık, su emme porozite, ultrasonik geçiş hızı deneyleri yapılmıştır. Ayrıca seçilen örnekler üzerinde SEM incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar kıyaslamalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is exposed to many physical and chemical effects during its service life. It should be able to serve for many years and maintain it strength. In this study the effects of durability properties in mortar mixtures of urea which is industrial product were investigated. Within the scope of experimental study, the effects on some mechanical and durability properties by using different amounts and different usage methods in mortar mixtures were investigated. In this study, firstly urea was substituted with cement and water at three different ratio of 10, 20 and 30 % by volume. In addition, five different amount of 20, 30,40,50 and 60 grams of urea were added to the mortar mixtures. Marsh funnel and mini slump, time dependent slump, compressive strength (1,3,7 and 28 days), drying shrinkage, freeze and thaw resistance (50,100 and 150 cycles), carbonation depth (for 1 year), unit volume weight, water absorption porosity, ultrasonic pulse velocity experiment were carried out on different mixtures prepared. SEM examinations were also performed on the selected samples. The results obtained were evaluated comparatively.