Improvement of seismic behaviour of retaining walls by usingcushions
İstinat duvarlarının sismik davranışının yastık malzemeleri kullanılarak iyileştirilmesi
  1. Tez No: 833557
  2. Yazar: GÖZDE SEZGİN TUNÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 449
Özet
İstinat duvarı hasarları ve göçmeleri can ve mal kayıplarına ve çok büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. İstinat duvarının arkasında yastık malzemesi olarak hafif malzeme kullanılması istinat duvarı iyileştirme yöntemlerinden biridir. Bu çalışmanın başlıca amacı, istinat yapıları için yeni yastık malzemesi olarak önerilen EPS boncuk ve kum karışımının etkinliğinin ve verimliliğinin değerlendirilmesidir. İstinat duvarının arkasına yerleştirilen bu yastık malzemesi literatürde ilk kez kullanılmıştır. EPS boncuk ve kum karışımı yastık malzemesinin kalınlık ve karışım oranı etkileri farklı girdi (input) hareketleri altında incelenmiştir. Ayrıca EPS geofoam ve atık lastik-kum karışımı da yastık malzemesi olarak kullanılmıştır. İncelenen üç yastık malzemesinin aynı girdi (input) hareketleri altında performansları birbirleriyle kıyaslanmıştır. İstinat duvarı iyileştirme yöntemlerinin araştırılması amacıyla 1/15 ölçekli istinat duvarı modeli tasarlanmıştır. Öncelikli olarak iyileştirilme yapılmamış olan, yani yastık malzemesi kullanılmayan model deneyi sarsma masasında laminar kutu içinde gerçekleştirilmiştir. Daha sonra ise istinat duvarı arkasına üç farklı yastık malzemesi, kalınlık, yoğunluk ve karışım oranı değiştirilerek yerleştirilmiştir. EPS geofoam, atık lastik ve kum karışımı ve EPS boncuk ve kum karışımı ile oluşturulan yastık modelleri kıyaslandığında en yüksek iyileştirme performansını EPS Geofoam yastığın gösterdiği tespit edilmiştir. Deney sonuçları değerlendirildiğinde, yastık tipinin istinat duvarının iyileştirilmesinde önemli ölçüde etkili olduğu görülmektedir. Ayrıca, kalınlık, yoğunluk/karışım oranı ve girdi (input) hareketlerindeki değişiklikler sonuçları etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Damages and collapses of retaining walls that occur after earthquakes cause loss of life and property and huge economic losses. The use of lightweight material as a cushion behind the retaining wall is one of the improvement methods. The main aim of this thesis is to evaluate the effectiveness and efficiency of a new proposed cushion layer as EPS beads and sand mixture (EPSB) for retaining structures. This cushion material placed behind the retaining wall was used for the first time in the literature. The effects of the mixture ratio and thickness of the EPSB cushion layer under different input motions were investigated. The other cushion layers as EPS geofoam and tire waste and sand mixture (TW) were also used. The performances of three cushion materials were compared with each other under the same input motions. In the experiments, a 1/15 scaled retaining wall model was designed to investigate the effectiveness of the cushion materials on the seismic performance of the retaining wall. Firstly, the experiments for the retaining wall model without cushion material were carried out on the shake table in the laminar box. In the second part, three different types of cushion materials were placed behind the retaining wall by changing thickness, density, and mixture ratios. EPS geofoam was found to provide the highest improvement performance compared to the TW and the EPSB cushions. Evaluation of the test results showed that the cushion type is significantly effective in improving the retaining wall model. Additionally, changes in thickness, density/mixing ratio, and input motions affect the results.