Development of nanofibers containing Cynara scolymus L. extract
Cynara scolymus L. özütü içeren nanolıflerin gelistirilmesi
- Tez No: 833565
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE AYSUN KEPEKÇİ, DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM İÇOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Doğal kaynakli ve yüksek etkili yara örtülerine olan acil ihtiyacı karşılamak için farklı bitki özleri ile yüklü nanofiber membranların geliştirilmesine yönelik ilgi giderek artmaktadır. Bu çalışmada, Cynara scolymus L. ekstraktı içeren polivinil alkol nanofiber membranlar, elektroeğirme tekniği ile dört konsantrasyonda geliştirilmiştir. Elde edilen nanoliflerin morfolojisi ve kimyasal özellikleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) analizi kullanılarak belirlendi. PVA/CSL nano liflerinin antibakteriyel etkinliği hem gram pozitif hem de gram negatif bakteriler üzerinde kanıtlanmıştır. Antifungal aktivite Candida albicans üzerinde kanıtlanmıştır. Ayrıca bu nanoliflerin hidrofilikliği ve antioksidan aktivitesi sırasıyla temas açısı testi ve DPPH testi ile belirlenmiştir. Sonuçlar, nanofiber membranlar için yüksek antioksidan aktivite ve hidrofilik yapı göstermiştir. PVA/CSL nanoliflerinin fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksisitesini belirlemek için MTT tahlili yapıldı ve hiçbir sitotoksisite bulunmadı. Tüm bu bulgular, bu nanoliflerin ideal bir yara örtüsü malzemesi olarak kullanılma olasılığını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is increasing interest in developing nanofiber membranes loaded with different types of plant extracts to meet the urgent need for wound dressings with natural sources and with high effectiveness. In this study, polyvinyl alcohol nanofiber membranes containing Cynara scolymus L. extract were developed in four concentrations by electrospinning technique. The morphology and chemical properties of the resulting nanofibers were identified using scanning electron microscopy (SEM) and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) analysis. The antibacterial activity of PVA/CSL nanofibers has been proven on both gram-positive and gram-negative bacteria. The antifungal activity has been proven on Candida albicans. In addition, the hydrophilicity and the antioxidant activity of these nanofibers has been determined by contact angle test and DPPH test respectively. The results showed high antioxidant activity and hydrophilic nature for the nanofiber membranes. The MTT assay was done to determine the cytotoxicity of PVA/CSL nanofibers on fibroblast cells and no cytotoxicity was found. All these findings enhance the possibility of using these nanofibers as an ideal wound dressing material.