Metil 2-merkaptobenzoat içeren çinko ftalosiyaninlerin sentezi ve karakterizasyonu
Syntesis and chacaterization of zinc phtalocyanines containing methyl2-mercaptobenzoate
- Tez No: 833567
- Danışmanlar: DR. NESUHİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapısal özelliğinin yanı sıra kimyasal kararlılığı nedeni ile birçok alanda ftalosiyaninin kullanıldığını görmekteyiz. Sudaki çözünürlüğünün az olması nedeni ile tıp ve medikal alanda kullanımı tercih edilmemektedir. Bu alanlarda kullanımını arttırmak için ftalosiyaninlerin periferal veya non periferal kısımlarına hidrofilik sübstitüentler bağlanması yeterlidir. Periyodik sistemdeki metallerin 70'ten fazlası ile bileşik oluşturabilen ftalosiyaninlere farklı substutıentler ekleyerek farklı özelliklere sahip birçok ftalosiyanin elde edilebilinir. Yaptığımızda bu çalışmada tiyol grubu içeren ftalosiyanin sentezlenip karateristik özellikleri incelendi. Elde edilen ftalosiyaninler IR, 1H NMR, 13C NMR ve UV-Vis. spektrumları ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
We see that phtalocyanine is used in many fields due to its chemical stability as well as its structural feature. Due to its low solubility in water, it is not preferred for use in medicine and medical fields. In order to increase its use in these areas, it is sufficient to attach hydrophilic substituents to the peripheral or non-peripheral parts of phtalocyanines. Many phtalocyanine with differentproperties can be obtanied by adding different substituents to phtalocyanines which can form compounds with more than 70 of the metals in the periodic system. In this study, phtalocyanine containing thiel group was synthesized and ıts characteristic properties were examined. The obtained phthalocyanines are characterized by IR, 1H NMR, 13C NMR and UV-Vis spect