Performance enhancement of a Darrieus type vertical axis wind turbine pair for different proximities and tip-speed ratios: An experimental analysis
Darrieus tipi düşey eksenli rüzgar türbini çiftinin farklı yakınlık ve uç hızı oranları ıçin performansının artırılması: Deneysel bir analiz
  1. Tez No: 833568
  2. Yazar: İSKENDER KÖKEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez kapsamında, Darieus tipi düşey eksenli bir rüzgar türbini (DERT) çiftinin enerji etkileşimi literatür taraması ve saha deneyleri ile incelenerek, türbinlerin birbirlerine göre değişen mesafelerde konumlandırılmalarının türbin çiftinin performansına etkisi, farklı kanat uç hızı aralıkları için ortaya konulmuştur. Literatür taraması kapsamında incelenen yayınların sonuçları derlenerek DERT'lerin birbirlerine göre farklı uzaklık ve açıda konumlandırılmaları durumundaki performans değişimleri görselleştirilmiştir. Türbinlerin birbirlerine göre farklı açılarda ve 4D mesafeye kadar farklı uzaklıklarda konumlandırılmalarının türbinlerin performans katsayısına etkisi, renklendirilmiş bir harita ile sunulmuş, tespit edilen performans değişimleri beyzbol topu analojisi kullanılarak genelleştirilmiştir. Saha deneylerinin yürütülmesi için 2 adet prototip DERT imalatı gerçekleştirilerek bir yakın-kıyı sahasında DERT'lerin bağımsız çalışma durumu ve birbirlerine göre hakim rüzgar yönüne dik doğrultuda 1,5D ve 4D uzaklıkta konumlandırıldıkları durumlardaki performans etkileşimleri, farklı kanat uç hızı oranları için gözlenmiştir. Yürütülen deneyler sonucunda 2,4 kanat uç hızı oranı için, birbirlerine göre 4D ve 1,5D uzaklıkta konumlandırıldıkları durumda, bağımsız çalışma şartlarına göre performans kat sayılarının sırasıyla yüzde 125 ve yüzde 75 oranında arttığı ortaya konulmuştur. Ulaşılan sonuçlarının belirsizliği gerçekleştirilen belirsizlik analizi ile saptanarak tüm deney şartları için belirsizliğin yüzde 3'ü geçmediği, anlamlı veri seti için belirsizlik oranının yüzde 2'nin altında kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the energy interaction of a Darieus type vertical axis wind turbine (VAWT) pair through literature review and field experiments for different proximities and tip-speed ratios. The literature review part of this thesis investigates the impact of azimuthal positioning and proximities between VAWTs on the performance coefficient of the turbines. The findings are illustrated by using a color-coded map that depicts the enhancement in performance coefficient for different proximities up to 4D. In addition to the results, a baseball-shaped analogy is employed to explain the generalized behavior of VAWTs working in pair. In order to carry out field experiments, two units of VAWT were manufactured, and performance interactions were observed for different proximities and TSRs at the near-shore experiment site. The results indicate the power performance enhancement by percentages of 125 and 75 for 4D and 1.5D proximities, respectively, at a tip speed ratio (TSR) of 2.4. The uncertainty of the study was assessed by the uncertainty analysis performed, and it was shown that the uncertainty did not exceed the percentage of 3 for all experimental conditions and remained below the percentage of 2 for the majority of the data set.