Farklı pikan (Carya illinoinensis) çeşitlerinin sabit yağ analizleri
Fixed oil analysis of different pecan (Carya illinoinensis) cultivars
  1. Tez No: 833588
  2. Yazar: EDA KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SANGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dünya çapında Pekan (Pikan) ismiyle bilinen sert kabuklu cevizlerden farklı olmasına rağmen benzer özellikler taşıyan ürün yararlı yönleri nedeniyle sıklıkla yetiştirilmesi tercih edilir. Yüksek oranda antioksidan içeren Pikan, kuruyemiş ve çerez olarak da ideal bir tercihtir. Sert ve kabuklu bir meyve türü olan Pikan, son derece faydalı özellikler taşır. Klasik ceviz türlerine göre randımanının yüksek olması ve besin değerinin içeriği de Pikanın üstün özelliklerinden biridir. Tüm dünyada kalp dostu kuruyemiş olarak bilinen Pikan, antioksidan özelliği ve vitamin yönünden zengin olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylelikle hastalıklara yakalanma riski azalır. Pikan yağı eczacılık ve kozmetik alanında değerlendirilir. Bu çalışmada 2018-2019 hasat sezonuna ait 20 çeşit Pikan (Wichita, İdeal, Royal, Hastings, Choctaw, Big Z, Western, Harris Super, Mahanx Stuart, Mohawk, Schley, Burkett, Texhan, Cape Fear, Comanche, Shawnee, Shoshoni, Pawnee, Cheroke, Mahan) türleri kullanılarak Soxhlet yöntemi ile cevizlerin yağları çıkarılmıştır. Çıkarılan yağların miktarı ve çeşidi, lipit oksidasyonundan sonra kalan bir kısım yağlı bileşenlerin esterleşmesi ile oluşan kalıntıların oranının belirlenmesi, gıdanın genel bileşiminin tayini veya standartlara uygunluğunun kontrolü, gıdanın besin değeri ve sağlığa uygunluğunun belirlenmesi çalışmaları yapılarak bir veri oluşturulmuştur. Bu konuda detaylı bir çalışma bulunmadığı için elde edilen veriler önemlidir. Çalışmada elde edilen verilere göre 2018 hasat yılında ait Pikan çeşitlerinden yüzde yağ oranı en yüksek olan %62.78 ile“Harris Super”iken yağ oranı en düşük olan ise %31.87 ile“Mahan”çeşidi bulunmuştur. 2019 hasat yılına baktığımızda yüzde yağ oranı en yüksek çeşit %71.61 ile“Mohawk”iken yağ oranı en düşük olan ise %45.57 ile“Royal”çeşidine aittir. Nem ve kül analiz sonuçlarına baktığımız zaman da herhangi bir kural olmaksızın sonuçların değişiklik gösterdiğini gözlemleriz. Bunun nedeni Pikan'ların her sene farklı şart ve koşullarda yetişerek farklı verimler vermesinden kaynaklanabilir. Ayrıca bu çalışma 2020 yılında yapıldığından numunelerin bir kısmı 2018 bir kısmı 2019 yılından olduğu için de analiz sonuçları farklılık göstermiştir. Verim çalışmalarında bekleme süresi az olan numunelerin randımanının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Normal ceviz ile Pikan'ı kıyasladığımız zaman ise her açıdan veriminin daha yüksek olduğunu gözlemleyebiliriz ve her sektörde daha çok tercih edilebileceği sonucuna ulaşabiliriz. Uygun şartlar ve topraklar olduğu sürece yetiştirilebilir ve normal cevize kıyasla her alanda yüksek verimle kullanılabilir. Çalışma sonucunda Pikan'ndan elde edilen yağların çoklu disiplinli çalışmalar ile yeni ürünlerin geliştirilmesi, kullanım alanlarının arttırılması, çıktıların elde edilmesi, yan ürünlerin değerlendirilmesi konularında. AR-GE faaliyetlerle katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it is different from the hard-shelled walnuts known worldwide as Pecan (Pican), the product with similar characteristics is often preferred to be grown because of its beneficial aspects. Pican, which contains a high amount of antioxidants, is also an ideal choice as nuts and snacks. Pican, which is a hard and shelled fruit, has extremely beneficial properties. One of the outstanding features of Pican is that it has a higher yield compared to classical walnut types and its nutritional value content. Known as a heart-friendly nut all over the world, Pican strengthens the immune system due to its antioxidant properties and richness in vitamins. Thus, the risk of contracting diseases is reduced. Pecan oil is evaluated in the field of pharmacy and cosmetics. In this study, 20 varieties of Pican (Wichita, Ideal, Royal, Hastings, Choctaw, Big Z, Western, Harris Super, Mahanx Stuart, Mohawk, Schley, Burkett, Texhan, Cape Fear, Comanche, Shawnee, Shoshoni, The oils of walnuts were extracted by the Soxhlet method using Pawnee, Cheroke, Mahan) species. The amount and type of the extracted oils, the determination of the ratio of residues formed by the esterification of some fatty components remaining after lipid oxidation, the determination of the general composition of the food or the control of its compliance with the standards, the determination of the nutritional value of the food and its suitability for health have been conducted to create a data. The data obtained are important because there is no detailed study on this subject. According to the data obtained in the study,“Harris Super”with the highest oil percentage of 62.78% among the Pecan varieties belonging to the 2018 harvest year, while the lowest oil ratio was found to be“Mahan”with 31.87%. When we look at the harvest year of 2019, the cultivar with the highest oil percentage is“Mohawk”with 71.61%, while the cultivar with the lowest oil rate is“Royal”with 45.57%. During the moisture and ash analysis results, we observed that the results vary without any rule. This may be due to the fact that Picans grow under different conditions and conditions and give different yields every year. In addition, since this study was carried out in 2020, some of the samples were from 2018 and some of them were from 2019, and the results of the analysis differed. In yield studies, it was observed that the yield of samples with less waiting time was higher. When we compare normal walnut with Pikan, we can observe that its efficiency is higher in every respect and we can conclude that it can be preferred more in every sector. It can be grown as long as there are suitable conditions and soils and can be used with high efficiency in all areas compared to normal walnuts. As a result of the study, the oils obtained from Pekan were developed through multi-disciplinary studies, on the development of new products, on increasing the areas of use, on obtaining outputs, on the evaluation of by-products. It is aimed to contribute with R&D activities.