Hatay kenti Kırıkhan ilçesindeki ilkokul bahçelerinin peyzaj uygulama açısından incelenmesi
Investigation of primary school gardens in Hatay city Kırıkhan district in terms of landscape application
- Tez No: 833595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Geleceğimiz olan çocuklar; fiziksel ve bilişsel olarak gelişimlerini tamamlayabilmeleri maksadıyla kendilerine uygun ortamlara gereksinim duyarlar. Vakitlerinin büyük bir bölümünü okullarda geçirdikleri göz önüne alındığında okuldaki alanlar çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olmalıdır. Okullarda yer alan çevrenin çocukların eğitim ve öğretimi ve gelişimi üzerindeki etkisi, yapılan araştırmalarda maalesef düşük önceliğe sahip bir konu olmuştur. Okullarda bulunan çocuklar için doğal oyun alanlarının önemi de fiziksel planlamada göz ardı edildiği görülmüştür. Bu çalışma Hatay kenti Kırıkhan ilçesinde bulunan ilköğretim okul bahçelerinin peyzaj uygulama açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Mevcut durum analizi yapılan okullarda, kişi başına düşen alan ile okul bahçesinde bulunması gereken kullanım alanlarının yetersiz olduğu görülmüştür. Var olan kullanım alanlarının ise belirlenen kılavuz ve standartlara uymadığı ortaya konulmuştur. Çalışma alanı Hatay kenti Kırıkhan ilçesinde yer almaktadır. Kırıkhan ilçesi merkezinde bulunan 16 ilköğretim okulunda yerinde gözlem ve incelemeler yapılmıştır. Sonuç olarak mevcut olan okulların kullanım alanları bakımından çocukların gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde iyileştirilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Tez çalışması sonuçları yeni yapılacak veya iyileştirme yapılması gereken okullar için çocukların ihtiyaçlarına cevap verecek standartları sağlamak açısından altlık oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Children who are our future; they need environments suitable for them in order to complete their physical and cognitive development. Considering that they spend most of their time in schools, the spaces at the school should meet the needs of the children. The impact of the school environment on children's education, training and development has unfortunately been a low-priority issue in research. It has been seen that the importance of natural playgrounds for children in schools is also ignored in physical planning. This study was carried out in order to examine the primary school gardens in the Kırıkhan district of Hatay city in terms of landscaping. In the schools where the current situation analysis was made, it was seen that the area per person and the usage areas that should be in the school garden were insufficient. It has been revealed that the existing usage areas do not comply with the determined guidelines and standards. The study area is located in Kırıkhan district of Hatay city. On-site observations and examinations were made in 16 primary schools located in the center of Kırıkhan district. As a result, it has been determined that the existing schools should be improved in terms of usage areas in a way that will contribute to the development of children. It is thought that the results of the thesis study can form a basis for new schools or schools that need improvement in terms of providing standards that will meet the needs of children.