Hammaddeler için bütünleşik stok yönetim modelinin uygulanması
Application of aggregated stock management model for raw materials
  1. Tez No: 833608
  2. Yazar: OĞUZ TOKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Rekabetin hızla geliştiği günümüz iş ortamında, tedarik zinciri yönetimi ve stok yönetimi işletmelerin maliyetleri düşürmesi, verimliliği artırması ve müşteri hizmet düzeylerini yükseltmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Tedarik zinciri yönetimi, malzeme temininden son tüketiciye kadar olan süreci optimize etmeyi amaçlayan stratejik bir yaklaşımdır. Bu sürecin etkin yönetimi, stok seviyelerini ve talep tahminlerini içeren karmaşık kararlar gerektirir. Bu bağlamda, hammadde stoklarının etkin bir şekilde yönetilmesi, üretim süreçlerinin kesintisiz devamını sağlamak ve operasyonel verimliliği artırmak adına kritik bir faktördür. Bu çalışma, tedarik zinciri yönetimi ve stok yönetimi alanlarının bütünleştiği bir perspektiften yaklaşarak, hammaddelerin etkili bir şekilde yönetilmesini sağlayan bütünleşik bir stok yönetim modelinin uygulanmasını incelemektedir. Uluslararası bir şirkette gerçekleştirilen uygulama örneği üzerinden ABC analizi, XYZ analizi ve istatiksel emniyet stok hesaplamaları yapılarak bütünleşik stok yönetim modelinin nasıl uygulandığı, tedarik zinciri performansının nasıl ölçüldüğü ve hammaddelerin stok seviyelerinin nasıl optimize edildiği ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Bu tez, işletmelerin hammaddelerin stok yönetiminde daha etkili bir şekilde nasıl hareket edebileceğini anlamak isteyen araştırmacılar ve uygulamacılar için değerli bir kaynak olmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, bütünleşik stok yönetim modelinin işletmelerin süreçlerini nasıl iyileştirebileceğine dair geniş bir anlayış sunarak gelecekteki çalışmaların temelini oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In today's business environment where competition is developing rapidly, supply chain management and stock management are of great importance for businesses to reduce costs, increase efficiency and increase customer service levels. Supply chain management is a strategic approach that aims to optimize the process from material supply to the end consumer. Effective management of this process requires complex decisions involving stock levels and demand forecasts. In this context, effective management of raw material stocks is a critical factor to ensure the uninterrupted continuation of production processes and increase operational efficiency. This study examines the implementation of an aggregated stock management model that enables effective management of raw materials, approaching it from a perspective where the fields of supply chain management and stock management are integrated. ABC analysis, XYZ analysis and statistical safety inventory calculations were performed on the application example of an international company and it was explained in detail how the integrated stock management model was applied, how the supply chain performance was measured and how the stock levels of raw materials were optimized. This thesis aims to be a valuable resource for researchers and practitioners who want to understand how businesses can act more effectively in the stock management of raw materials. At the same time, it can form the basis of future work by providing a broad understanding of how the aggregated stock management model can improve the processes of enterprises.