Toprağa karıştırılan peat ve perlitin su stresi altındaki biber bitkisinin (capsicum annuum var.grossum cv.11B-14) gelişimi üzerine etkileri
The Effect of peat and perlite mixed with soil on growing of pepper (capsicum annuum var.grossum cv.11B-14) plant under water stress
- Tez No: 83362
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Doktora Tezi TOPRAĞA KARIŞTIRILAN PEAT VE PERLİTİN SU STRESİ ALTINDAKİ BİBER BİTKİSİNİN {CAPSICUM ANNUUM VAR. GROSSUMCV. 11B-14) GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ Damla BENDER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İlhamı Özkan Jüri : Prof. Dr. Hüseyin Başkaya Jüri : Prof. Dr. İlhami Ünver Bu çalışmada, toprağa karıştırılan peat ve perlitin, su noksanlığı stresi altındaki biber bitkisinin {Capsicum annuum var grossum ev. 11B-14) gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. 1997 ve 1998 yıllarında sera koşullarında yürütülen saksı denemeleri ile, toprağa farklı oranlarda (%2, %4 ve %8) karıştırılan peat ve perlit materyalinin fide dikiminin l0.ncu gününde, çiçeklenme ve meyvelenme dönemlerinde su stresine bırakılan biber bitkilerinin terleme, kök kuru ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, kök/gövde oranı, toplam kuru madde miktarı, bitki boyu, meyve sayısı ve meyve ağırlığı üzerine olan etkileri belirlenmiştir. Toprağa ilave edilen peat ve perlit materyalleri, bitki gelişiminde toprak ortamına göre daha olumlu etkiler yapmış, özellikle peat materyalinin, kök/gövde oranı hariç, incelenen tüm özelliklerde perlit materyaline göre daha etkili bir ortam sağladığı belirlenmiştir. Bu materyallerin toprağa karıştırılarak kullanılmaları durumunda daha etkili oldukları, toprağa ilave edildikleri oranların artmasına bağlı olarak etki düzeylerinde artışlar meydana geldiği belirlenmiştir. Her iki materyalin %4 ve %8 oranında toprağa karıştırılması ile bitki gelişiminde daha iyi sonuçlar alınmıştır. Biber bitkisinin belirli gelişme dönemlerinde su stresi uygulanması ile bitki gelişiminde, su stresinin uygulanma zamanına bağlı olarak farklılıklar meydana geldiği belirlenmiştir. İncelenen tüm parametreler, kök/gövde oranı hariç, fide döneminde bitki su stresine karşı oldukça hassasiyet gösterirken, çiçeklenme ve meyve oluşumu dönemlerinde su stresine karşı daha toleranslı davrandıkları belirlenmiştir. Bu dönemlerde toprağa farklı oranlarda karıştırılan peat ve perlit materyali, bitkinin su stresine olan direncinde artışlar meydana getirdikleri, özellikle bu materyallerin %4 ve %8 oranında toprağa ilave edilmesi ile bitkinin su stresine olan direncinin daha yüksek olmasını sağladıkları belirlenmiştir. 1999, 132 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Biber {capsicum annuum), peat, perlit, su stresi, terleme, kök, gövde, bitki boyu, verim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE EFFECT OF PEAT AND PERLİTE MTXED WITH SOIL ON GROWING OF PEPPER (CAPSICUM ANNUUM VAR. GROSSUMCV. 11B-14) PLANT UNDER WATER STRESS Damla BENDER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. İlhami Özkan Jury : Prof. Dr. Hüseyin Başkaya Jury : Prof. Dr. İlhami Ünver In this study, the effect of peat and perlite mixed with soil on growing of pepper plant (Capsicum annuum var. grossum cv. 11B-14) under water stress were investigated. The effects of peat and perlite mixed with soil at different rates (%2, %4, and %8) on transpiration, root dry weight, shoot dry weight, root/shoot ratio, total dry matter, plant height, fruit number and fruit weight of pepper plants exposed to water stress at the 10th day after seedling transplanting, flowering and fruiting were determined with pot experiments in greenhouse conditions in 1997 and 1998 years. In according to soil the plant growth was favored with soil mixed peat and perlite and particularly the peat material produced more favorable media than the perlite for all attributes studied, except root/shoot ratio. The effects of peat and perlite on plant growth were increased as the rate of mixing increased. Mixing peat and perlite into the soil at the rate of %4 and %8 resulted in a better plant growth. Significant differences were observed in growth of pepper plants exposed to water stress in certain development stages. The result for all characters investigated, except for root/shoot ratio, revealed that plant growth was rather susceptiple to water stress in seedling stage, whereas it was more tolerant at flowering and fruit setting. The peat and the perlite mixed with the soil increased pepper plant resistance to water stress at flowering and frutting stages and the plants grown in soil mixed with peat and perlite at the rate of %4 and %8 were found to be more resistant to water stress. 1999, 132 pages Key Word : Pepper (capsicum annuum), peat, perlite, water stress, transpiration, root, shoot, plant heigth, product