Egzersiz ve sağlıklı beslenmenin hafif şişman kadınlarda bazı kan parametre düzeyleri ve antropometrik ölçümlerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of exercise and healthy nutrition on some blood parameters and anthropometric measurements in slightly overweight women
- Tez No: 833648
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP PALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yanlış beslenme ve sedanter yaşam koşullarına bağlı olarak gelişen vücut ağırlığındaki artışa paralel olarak sağlık üzerindeki olumsuz etkisi değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda çalışmamızda biyokimyasal parametrelerin, hormonların, sitokinlerin ve malondialdehit (MDA) düzeyindeki değişimlerin egzersiz, beslenme veya kombine müdahalenin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 18-28 yaşları ve beden kütle indeksi (BKİ) 25.0-29.9 kg/m2 arasında olan 48 kadın öğrenciden kontrol (K), egzersiz (E), sağlıklı beslenme (SB) ve egzersiz+sağlıklı beslenme (E+SB) olmak üzere 4 grup oluşturulmuştur. Çalışma süreci olan 8 haftanın başlangıç ve bitiminde antropometrik ölçüm ve serum örnekleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The negative impact of an increase in body weight due to poor nutrition and sedentary lifestyle conditions varies. In this context, our study aimed to examine the effect of exercise, nutrition or combined intervention on changes in biochemical parameters, hormones, cytokines and malondialdehyde (MDA) levels. The study consisted of 48 female students aged between 18-28 years with a body mass index (BMI) between 25.0-29.9 kg/m2, who were divided into four groups: control (C), exercise (E), healthy nutrition (HN), and exercise+healthy nutrition (E+HN). Anthropometric measurements and serum samples were collected at the beginning and end of the 8-week study period.