Süreli yayınlarda Cumhuriyet edebiyatının fikrî oluşumu
Intellectual formation of Republican literature in journals
  1. Tez No: 833654
  2. Yazar: DUYGU ALTIN TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Ulusçuluk çağındakültür kavramı iktidarların ürettiği söylemleri tanımlayan/tamamlayan ideolojik bir kavram olarak görülür. Basın, özellikle gazete ve dergiler ulusal kültürün kitlelere aktarıldığı, millî kimliğin inşa edildiği kamusal alanlar olarak önem kazanır. Türkiye'de, 1930'lu yıllar Cumhuriyet kültürünün hızla inşa edildiği yeni bir dönemdir. Cumhuriyet Halk Partisi tarafından ulusal kültürü inşa etmek vet oplum tabanına yaymak amacıyla kültürel kurumlar (Halkevleri, Türk Dili Tetkik Cemiyeti, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti) hayata geçirilmiştir. Söz konusu dönemde gazete, özellikle sayıları giderek artan fikir ve sanat dergileri de bu kurumlar kadar Cumhuriyet kültürünün inşasında önemli rol oynamıştır. Dönemin süreli yayınları siyasetten toplumsal yaşama, sanattan edebiyata kadar hemen her alanda yaşanan gelişmelerin takip edilebileceği mecralardır. Ayrıca gazete ve dergiler, kültürün önemli bir parçası olan Cumhuriyet edebiyatının nasıl ve ne şekilde şekilleneceğine dair fikir, tartışma, eleştiri ve anketlerin yer aldığı alanlar olarak-karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla Cumhuriyet edebiyatının fikri oluşumunun önemli bir kısmı dönemin süreli yayınlarında gerçekleşmiştir. İşte bu çalışmada süreli yayınlar çerçevesinde Cumhuriyet edebiyatının oluşumunda tartışılan konuların belirlenmesi ve bu meselelerin erken Cumhuriyet dönemindeki kültür politikalarıyla bağlantısının ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of culture is viewed in the age of nationalism as an ideological no-tion that defines or complements the discourses produced by governments. The press, especially newspapers and magazines, play an important role in com-municating national culture to the masses and constructing national identities. In Turkey, the 1930s was a new era in which the culture of the Republic was rapidly built. To create national culture and propagate it to community mem-bers, the Republican People's Party established national cultural institutions such as the People's Houses, Turkish Language Association, Turkish Historical Society, etc. As much as these institutions, newspapers, especially the intellec-tual and art magazines, whose numbers increased gradually in the thirties, played an important role in the establishment of the culture of the Republic at this time. Correspondingly, periodicals of the era reflect the traces of develop-ment in almost every field, from politics to social life, from art to literature. Moreover, newspapers and magazines serve as sources of ideas, discussions, criticisms and surveys on how and to what end a new literature, a crucial part of culture, will be shaped. It is thus possible to say that the intellectual con-struction of Republican literature took place before the public, within the peri-odical publications of the era. This study aims at determining the issues dis-cussed in the intellectual construction of Republican literature around the se-lected publications and to reveal the connection between these issues and the cultural policies of the early Republican period.