İslam hukukunda nesebin ispatı ve Irak yargısındaki uygulamaları
إثبات النسب يف الفقه اإلسالمي وتطبيقاته يف القضاء العراقي
- Tez No: 833660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HANEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
“İslam Hukukuna Göre Nesep İspatı ve Irak Hukukunda Uygulanması”isimli bu tezde toplumsal hayatla ilgili önemli, fıkhî bir konu ele alınmıştır. Nesebin ispatı veya reddi, miras ve nafaka konusunda bir hak veya ödevi doğurduğu için hangi toplumda olursa olsun sonuçları itibariyle tehlikeli olabilmektedir. İslam şeraiti fakih ve alimlerin içtihatları yoluyla kural ve kayıtlar koyarak neseplerin karışması, hak ihlalleri, zina, kötülük ve ensest ilişkiyi engellemeye; bilinmeyen kimlik ve nesep sorunu sebebiyle ortaya çıkabilecek kötü etkilerini azaltmaya çalışmıştır. Fıkıh ve hukuk alanındaki yasa koyucular, bu kategorideki çocuklar yararına yasalar çıkarmaya, delil olduğu müddetçe çocuğu erkek eşe (babaya) nispet etmeye çalışmışlar, nesebi ispat eden sebepleri genişletmiş, inkar olanaklarını sınırlandırmışlardır. Topluma kazandırmak hedefiyle çocuklara isim, kimlik vererek onların onurunu korumuşlardır. Fıkıh kitaplarındaki konuyla ilgili görüşler toplanırken, nesep ispatı meselesi, nesep ispatının eski ve yeni vasıtalarına ilişkin delilleri sıralanırken ve konu hakkındaki hüküm tespit edilirken betimleyici ve analitik metot kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Şeriat, zina, evlat edinme gibi nesebin karışmasına sebep olup, topluma zarar veren hususlarla mücadele etmiştir. Evlat edinme yoluyla oluşacak akrabalık bağını kaldırmış, yerine din kardeşliği bağını getirmiştir. Şeriat nesep ispatı için belli başlı vesileler tespit etmiştir. Sahîh evlilik akdi, fasit evlilik akdi, şüphe ile cinsel ilişki bu vesilelere örnek olarak verilebilir. Irak hukukunda ise fasit nikah, şüpheyle cinsel ilişki, rici, bâin talakla boşama, eşin ölümü ile nesep ispatına dair herhangi bir yasa bulunmamaktadır. Şüphesiz bu durum Irak yasasının bir eksiğidir. İslâm hukuku nesep kanıtlama konusunda yatak birlikteliği, ikrar, şer'î delil gibi yöntemlere dayanmaktadır. Liân ve uygulayanların adil olması şartıyla dna damgalama yolu ve erkeğin kadının kendisinden hamile kalmadığına dair delille ispat edilebilir kesin kanaati ile nesebin reddi sabit olur. Fıkha göre dna damgalama yoluyla nesep inkârı caiz değildir. Nesep inkârı için tek geçerli yol liândır. Irak yargısı ise nesep ispatının bir kısmında fıkıh ilmi ile mutabık kalmış, fıkıhta caiz olmayan başka vesileleri de kabul etmiştir. Yazılı delil, ikrar, sorgulama, şahitlik, yemin, muayene bilirkişi, dna damgalama yolları, Irak hukukuna göre meşru olup, yargı karinesi ile ispat olarak tanımlanır. Çocuğun babaya nispet edilmesinde sahîh evliliğin şart koşulması hususunda Irak yasası, Şâfiî, Mâlikî, Hanbeli, Zâhiriyye ve
Özet (Çeviri)
This study dealt with an important topic of jurisprudence related to social life, entitled:“Proving lineage in Islamic jurisprudence and its applications in the Iraqi judiciary.”The issue of proving or denying parentage is one of the critical and crucial issues in any society, because of the rights and duties that entail, such as the issue of proving rights, such as inheritance and alimony. Islamic law has developed solutions to prevent the mixing of lineages, the loss of rights, the spread of adultery, fornication, and incest marriage through the jurisprudence of jurists and scholars to set conditions and controls to reduce and limit the effects of the aggravation of the issue of unknown identity and lineage. Legislators in jurisprudence and law have sought to enact legislation in the interest of this category of children, and to ensure that the children are attributed to the fathers when there is evidence. Legislators expanded the means of proving parentage, reduced the chances of denying it, gave them names and identities, and preserved their dignity, with the aim of integrating them into societies. The principle is that every child born of a husband and wife is considered a legitimate son unless proven otherwise. The study followed the descriptive and analytical method when collecting sayings from jurisprudence and legal books, listing evidence regarding the issue of proving parentage and its ancient and modern means, and analyzing these quotes to clarify the legal and legal ruling on the matter. The conclusions of this study were that That Sharia fought everything that harms society and causes mixing of lineages, such as adultery and adoption, and abolished the bond of adoption to replace it with the bond of brotherhood in religion. The Sharia also adopted several reasons for proving lineage: a good marriage contract, a corrupt marriage contract, and suspicious intercourse. As for the Iraqi judiciary, there was no text in it about proving lineage from a corrupt marriage, an entry under suspicion, or from the waiting period from a revocable or irrevocable divorce, or from death, this is a clear deficiency in the law. In the issue of methods of proving parentage: Islamic jurisprudence relied on several methods to prove it, which are: (bedding and affirmation, legal evidence, denying parentage by li'aan, and DNA fingerprinting with conditions: the competence and fairness of those in charge of reading the DNA, and the husband is certain