حديث الولد للفراش روايةً وفقهاً
Hadisü“el-veledü li'l-firaş”rivayeten ve fıkhen
  1. Tez No: 995948
  2. Yazar: MERVE MUNLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RAHMİ TELKENAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hz. Peygamber'in“Çocuk yatağa aittir, zina eden ise kısıtlanır”hadisini, hem rivayet hem de fıkhî açıdan kapsamlı bir şekilde incelemektir. Söz konusu hadis, nesep ve aile hukuku konularında merkezî bir öneme sahiptir. Çalışmada, hadisin rivayet yolları ve farklı şekilleri ele alınmıştır; öncelikle Sahîhayn, ardından Sünen-i erbaa ve son olarak Musannefler ile Müsnedler incelenmiş, hadiste geçen kelimelerin analizi yapılmış, rivayetler arasındaki farklılıklar ve her bir rivayetin kendine özgü yönleri ortaya konmuştur. Ayrıca rivayet yolları sahâbe üzerinden sınıflandırılmış, hadisin derecesi ve muhaddislerin hadis hakkında söyledikleri, hadisin Sünnetteki yeri ve fıkıhçılar tarafından nesep meselelerinde nasıl değerlendirildiği gösterilmiştir. Fıkhî açıdan ise araştırma, nesebin sabitliği için dayanak teşkil eden kuralları ve fıkıhçılarca kabul edilen ispat yollarını (firâş, ikrâr, kıyâfet gibi) incelemiş, bunların çağdaş karşılığı olan DNA testi tartışılmış ve bu yöntemlerin nesep ispatı veya reddi açısından İslamî ölçülere uygunluğu değerlendirilmiştir. Ayrıca zina mahsulü çocukların hükmü, firaşın bulunmaması hâlinde çocuğun zina edenle ilişkilendirilmesi, boşanmanın nesep üzerindeki etkisi, iddetin asgari ve azami süresi ve buna bağlı fıkhî hükümler ele alınmıştır. Araştırma,“Çocuk yatağa aittir”hadisinin nesep konusunda önemli bir esas olduğu, buna bağlı olarak İslam hukukunda nesebin korunmasının genel bir ilke olarak belirlendiği ve nikahın soybağını tespitte yasal olarak temel bir ölçüt alındığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the Prophet's hadith:“The child is to be attributed to the bed and the adulterer deserves nothing”in a comprehensive manner, integrating both the narrational and jurisprudential aspects. This hadith holds a central position in the chapters of lineage and family rules. The study addresses the various transmission routes and textual forms of the hadith in the books of Sunnah, starting with the two Sahihs, followed by the four Sunan collections, and then the Musannafs and Musnads, in addition to analyzing wording of the hadith, studying the verbal differences among the narrations, and clarifying the unique aspects of each narration. Additionally, the transmission routes are classified according to the narrating Companions, the degree of authenticity and the Imams rulings are clarified, and its position in the Sunnah as well as its reliance by jurists in lineage matters is demonstrated. From the jurisprudential aspect, the research addressed the rules upon which the establishment of lineage is based and the methods of proving it by jurists, such as cohabitation, acknowledgment, and Physiognomy, with discussing their contemporary counterpart which is genetic testing and clarifying its validity to prove or deny lineage according to Shariah principles. The study also clarified the rulings concerning children born out of wedlock, the jurists' positions regarding attributing them to the adulterer in the absence of cohabitation, in addition to researching the impact of divorce on establishing lineage, and clarifying the minimum and maximum waiting periods according to Islamic Jurists, and the rulings that result from that. The study concludes that the hadith“The child is to be attributed to the bed”constitutes a foundational principle in lineage, that preserving lineage is an absolute objective in Shariah, and that the rules of cohabitation remain the primary Shariah basis for establishing lineage.