Çocuğa yüklenen anlamlar: Şanlıurfa ili örneği
Meanings attached to the child: The example of Şanliurfa
- Tez No: 833692
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Çocuk, biyolojik bir canlı olmasının yanı sıra içinde bulunduğu kültürün ve doğduğu ailenin etkisinde kalarak yaşamını sürdüren sosyal bir varlıktır. Yaşadığı yer, kaldığı bölge ve ailenin ekonomik ve kültürel değerleri gibi özellikler çocuğun sosyal anlamının belirleyicisi olan temel unsurların başında yer alır. Aynı zamanda çocuğun cinsiyetinin ve doğum sırasının da bu belirleyicilikte rolü olduğu gibi ailelerin çocuklarından beklentileri de bu duruma etki etmektedir. Geleneksel ailelerde erkek çocuk beklentisi kız çocuğa nazaran daha fazla tercih edilmektedir. Erkek çocuğun aileye sağladığı ekonomik katkının fazla olması, sosyal olarak aile içerisinde bir“güç”kaynağı olarak kabul görülmesi ve erkeğin neslin devamını sürdürmesi düşünceleri bu beklentilerin ardında yatan sebepleri oluşturmaktadır. Kız çocuğun evlendikten sonra aileden ayrılması, aileye ekonomik katkısının pek olmaması gibi düşünceler ise geleneksel ailelerde kız çocuğu erkek çocuğun gölgesinde bırakan nedenler arasındadır. Çekirdek ailelerde bu durumun tersi söz konusu olurken özellikle her iki cinsiyete de aynı değer atfedilmekte ve beklentilerin eşit olarak belirlendiği görülmektedir. Bizim araştırmamızda da buna benzer verilere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to being a biological creature, the child is a social creature that survives by being influenced by the culture and the family he was born in. Features such as the place of residence, the region of residence and the economic and cultural values of the family are among the basic elements that determine the social meaning of the child. At the same time, the gender of the child and the birth order have a role in this determining factor, as well as the expectations of the families from their children. In traditional families, the expectation of a boy is more preferred than a girl. The reasons behind these expectations are the fact that the male child's economic contribution to the family is high, that he is socially accepted as a source of“power”in the family, and that the male continues the generation. Thoughts such as the separation of the girl from the family after marriage and the lack of economic contribution to the family are among the reasons that leave the girl child in the shadow of the boy in traditional families. While the opposite is true in nuclear families, it is seen that the same value is attributed to both genders and expectations are determined equally. Similar data were found in our study.