Measurement and assessment practices in design studio: A case from METU department of architecture basic design studio
Tasarım stüdyosunda ölçme ve değerlendirme uygulamaları: ODTÜ mimarlık bölümü temel tasarım stüdyosundan bir örnek
- Tez No: 833696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU, DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Öğrenme merkezli yükseköğretim paradigması üzerine ortaya çıkan tartışmalar, günümüz (mimari) tasarım eğitiminin yeniden yapılandırılmasını gerektirmektedir. Tasarım stüdyosu, üretim ve değerlendirme döngüsü içerisinde öğrenmeyi temel aldığından en önemli konularından biri ölçme ve değerlendirmedir. Dünya çapında birçok tasarım ve mimarlık okulunun başlangıç tasarım stüdyosu olan Temel Tasarım, öğrencilerin kavramsal fikirler geliştirmelerini ve yaparak öğrenme yoluyla tasarım sürecine dahil olmalarını amaçlamaktadır. Ders, edinilen bilgilerin yorumlanmasını ve benzersiz tasarım deneyimini yönetme becerilerinin kazanılmasını teşvik eder. Ancak Temel Tasarım stüdyosunda bu kümülatif öğrenme sürecine dayanmakta olan ölçme ve değerlendirme, çeşitli nedenlerle sorunlu görülmektedir. Tasarım uygulamalarına yönelik değerlendirme kriterleri, üzerinde anlaşmaya varılan bir dizi tasarım ilkesini temsil etse de, (mimari) tasarım stüdyolarında genellikle yazılı ve ölçülebilir bir biçimde değildir. Bu araştırma, tasarım eğitiminde değerlendirmenin açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirliğine az önem verildiğini ileri sürmekte, tasarım çalışmaları için kriter olarak belirlenen bilgi ve becerilerin ölçülebilir, sistematik ve açık bir şekilde değerlendirilebileceğini desteklemektedir. Bunu başarmak için önemli araştırmalar kritere dayalı değerlendirme modelleri ve araçları sunmaktadır. Bu çerçevede bu çalışma, (daha) etkili değerlendirme için ilgili uygulamaları, yöntemleri, araçları, zorlukları ve potansiyelleri incelemeyi ve tartışmayı amaçlamaktadır. Eğitim bilimlerinin mimari tasarım eğitimine bakış açılarını içeren sınırlı sayıda çalışma olması nedeniyle bu tez, bu alana katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Mevcut çalışma, Türkiye'deki Temel Tasarım eğitmenlerinin bu konulara yaklaşımı üzerine nitel bir araştırma ve daha sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Temel Tasarım Stüdyosu için bir rubrik geliştirme süreci sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, bu yinelemeli sürecin, farklı bakış açıları ve daha fazla araştırma gerektiren birtakım zorluklarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The emerging discussions on the learning-centered higher education paradigm require the restructuring of present-day (architectural) design education. One of the foremost issues is measurement and assessment since the design studio is based on learning in the production and assessment cycle. As the primary design studio of many design and architecture schools around the world, Basic Design aims to get learners to develop conceptual ideas and engage in the design process through learning by doing. The course stimulates the interpretation of acquired knowledge and skills to manage unique design experiences. Measurement and assessment in the Basic Design studio is based on this cumulative learning process, yet is regarded as problematic for several reasons. Although assessment criteria for design exercises represent a set of agreed design principles, in (architectural) design studios they are often not in a written and measurable form. This research argues that little attention is paid to the clarity, transparency, and accountability of assessment in these contexts. It supports that knowledge and skills determined as criteria for design work in design education can be assessed in a measurable, systematic, and explicit manner. To achieve this, considerable research introduces criteria-based assessment models and tools. Within this framework, this study aims to examine and discuss relevant practices, methods, tools, challenges, and potentials for (more) effective assessment. As a limited number of studies embody the perspectives of educational sciences on architectural design education, the thesis aims to contribute to this field. It presents qualitative research on the reflection of Basic Design instructors in Türkiye on these issues. The thesis then outlines a rubric development process for the Basic Design Studio at the Middle East Technical University Department of Architecture. The results of the study show that this iterative process faces some challenges that require different perspectives and further research.