Kızılırmak deltasında kıyı erozyonu üzerinde barajların etkisi
The effect of dams on coastal erosion in the Kizilirmak delta
- Tez No: 833697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kızılırmak Deltasındaki kıyı gerilemesine neden olan faktörlerin bütüncül olarak değerlendirildiği (DSAS, EPM, CVI) ve barajların etkisine odaklanıldığı bu çalışmada; Kızılırmak Deltasına ait kıyı çizgisi değişimleri incelenerek kısa dönem içerisinde gözlemlenebilen barajların etkisi ortaya konmuştur. Bu etki ortaya konulurken; üç farklı yöntemden yararlanılmıştır. Birinci yöntemle; DSAS ile kıyı çizgi değişiminin durum analizi tespit edilmiş, ikinci yöntemle Kızılırmak Havza alanın erozyon risk modeli (EPM) ile karasal etki, üçüncü yöntemle Kızılırmak Deltasının kıyı etkilenebilirliği (CVI) analizi ile denizel etki ortaya konmuştur. Yapılan analizler; Kızılırmak Deltası kıyı çizgisinde meydana gelen aşınımın Hirfanlı Barajı (1960) ile başladığını, Altınkaya (1988) ve Derbent (1990) barajları ile aşınımın artarak devam ettiğini göstermiştir. Hirfanlı Barajı kurulduktan sonra kıyı çizgisindeki gerileme %78 artmış, Altınkaya ve derbent barajları kurulduktan sonra ise gerileme miktarı %44'e kadar gerilemiştir. Bu çalışma sonucunda, batı kıyısının düzenli olarak gerilediğini, doğu kıyısının ise düzensiz bir şekilde aşınım ve birikim süreçlerine maruz kaldığı tespit edilmiştir. Bu çalışma kıyı değişimleri değerlendirilirken erozyon ve kıyı etkilenebilirliği analizlerinin dahil edilmesi gerektiği konusunda katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the factors causing coastal regression in the Kızılırmak Delta are evaluated holistically (DSAS, EPM, CVI) and the impact of dams is focused on; the shoreline changes of the Kızılırmak Delta are analyzed and the impact of dams that can be observed in the short term is revealed. While revealing this effect; three different methods were utilized. The first method was to determine the status analysis of shoreline change with DSAS, the second method was to determine the terrestrial impact with the erosion risk model (EPM) of the Kızılırmak Basin area, and the third method was to determine the marine impact with the coastal vulnerability (CVI) analysis of the Kızılırmak Delta. The analyses showed that the erosion of the coastline of the Kızılırmak Delta started with the Hirfanlı Dam (1960) and continued with the Altınkaya (1988) and Derbent (1990) dams. After the construction of Hirfanlı Dam, the shoreline recession increased by 78%, and after the construction of Altınkaya and Derbent dams, the amount of recession decreased to 44%. As a result of this study, it was determined that the western shore was regularly receding, while the eastern shore was subjected to erosion and deposition processes in an irregular manner. This study will contribute to the inclusion of erosion and coastal vulnerability analyses when assessing coastal changes.