Zur funktion und rolle von daf-lehrwerken im digitalen zeitalter am beispiel von 'spektrum deutsch' und 'das leben' / di̇ji̇tal çağda almanca ders kitaplarinin i̇şlevi ve rolü: 'Spektrum deutsch' ve 'das leben' örneği
Functıon and role of textbooks for german ın the dıgıtal age: The example of 'spektrum deutsch' and 'das leben'
  1. Tez No: 833717
  2. Yazar: ABDUL SAMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dijital çağda teknolojinin ilerlemesi ve özellikle pandeminin ilanından sonra öğretmenler ve öğrenciler tarafından teknolojiyle zenginleştirilmiş öğretim materyallerine ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Bu süreçte hem öğretmenler hem de öğrenciler bilgisayar destekli öğretim materyalleri arayışına girdiler. Bu bulgudan yola çıkarak Schubert Verlag'ın 'Spektrum Deutsch' ve Cornelsen Verlag'ın 'Das Leben' ders kitaplarının Almanca dersleriyle bağlantılı ek dijital materyallerinin yanı sıra çevrimiçi olanaklar ve uzaktan öğrenmeye katkıları bu çalışmada incelenmiştir. 'Spektrum Deutsch' ve 'Das Leben' ders kitaplarının dijital yönleriyle karşılaştırılması ve web siteleri, uygulamaları aracılığıyla Almanca öğretme ve yabancı dil olarak Almanca öğrenme olanakları incelenmektedir. Ders kitapları ayrıca çeşitli videolara ve konuların tekrarına olanak tanıyarak bireysel öğrenmeyi de desteklemektedir. Ders kitapları aynı zamanda dinlediğini anlamayı tekrar etme olanağı da sunar. Bu tezde A1 düzeyi ders kitapları incelenmiştir. Sundukları dijital olanaklar ve uygulamalar karşılaştırılır. Ders kitaplarının hedef kitlesi gençler ve yetişkinlerdir. İnceleme sırasında ders kitapları öncelikle 'Stockholm Kriterler Kataloğu' kriterlerine göre incelenmiştir. Günümüzün yeni ders kitaplarında bu kriterler tek başına yeterli olmadığından, iki ders kitabı sundukları dijital olanaklar açısından karşılaştırılmıştır. Bu bağlamda ders kitaplarının uygulamalarında bulunabilecek alıştırmalar incelenmiştir. Araştırma, bunların kapalı uçlu alıştırma türüne atanabilecek egzersizler olduğunu ortaya çıkardı. Dolayısıyla özellikle uygulamaların öğrencilere yaratıcılıklarını kullanma fırsatı sunmadığı söylenebilir. Ancak genel olarak bakıldığında hem 'Spektrum Deutsch' hem de 'Das Leben' ders kitaplarının, özellikle dijital açıdan bakıldığında dijital çağın gereksinimlerini karşıladığı söylenebilir. Özellikle dijital ve tamamlayıcı öğretim materyalleriyle ilgili olarak geniş bir kaynak yelpazesi sunarlar. Çeşitli uygulamalar aracılığıyla dijital öğrenmeyi teşvik ederler. Tamamlayıcı materyallere ek olarak, yayıncıların web siteleri öğrencilere çevrimiçi öğrenmeleri için etkileşimli fırsatlar sunar. Ders kitapları da yabancı dil öğretiminde dört dil becerisini desteklemektedir. Sonuç olarak 'Spektrum Deutsch' ve 'Das Leben' ders kitaplarının günümüz koşullarının gereklerini karşıladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the era of digitalization, propelled further by the onset of the pandemic, a discernible demand has arisen among educators and learners for technology-infused instructional resources. This paradigm shift has prompted an active pursuit of computer-mediated teaching materials by both educators and learners alike. In this study, the focus is placed on exploring the supplementary digital resources accompanying the 'Spektrum Deutsch' series by Schubert Verlag and the 'Das Leben' series by Cornelsen Verlag. The aim is to assess their relevance to German language instruction, particularly in the context of remote learning. The research delves into a comparative analysis of the digital components of the two textbooks, namely 'Spektrum Deutsch' and 'Das Leben'. Additionally, the study investigates the online tools and resources offered by these textbooks, assessing their potential contributions to both teaching and learning German as a foreign language. Furthermore, the textbooks facilitate self-paced learning through features such as access to diverse videos and topic reviews. They also provide learners with the option to practice listening comprehension skills through repetitive exercises. This thesis focuses on the examination of A1-level textbooks. It involves a comprehensive analysis of their digital capabilities and functionalities, followed by a comparative assessment. The intended audience for these textbooks comprises both youth and adults In the course of this inquiry, the initial assessment of the textbooks was conducted using the parameters outlined in the 'Stockholm Catalog of Criteria'. However, recognizing that these criteria alone may not fully encompass the scope of modern textbooks, the study proceeded by contrasting the two textbooks in terms of their digital capabilities. This involved a detailed analysis of the interactive tasks embedded within the textbook applications. The findings unveiled that these tasks primarily align with closed task formats. Consequently, it can be deduced that the applications, in particular, may not effectively foster opportunities for learners to exercise their creative faculties However, on the whole, it can be affirmed that both 'Spektrum Deutsch' and 'Das Leben' textbooks adequately align with the demands of the digital era, particularly from a digital standpoint. They present a diverse array of resources, notably encompassing supplementary digital teaching materials. These materials effectively foster digital learning through a variety of applications and software. Beyond the supplementary resources, the publishers' websites offer learners engaging avenues for interactive online learning. Moreover, the textbooks comprehensively support the development of the four language skills in the context of foreign language education. In summation, it can be concluded that the 'Spektrum Deutsch' and 'Das Leben' textbooks aptly fulfill the requisites of contemporary educational circumstances.