Betonarme elemanlarda korozyon hasarının akustik emisyon yöntemi ile incelenmesi
Investigation of corrosion damage in reinforced concrete elements by acoustic emission methods
  1. Tez No: 833718
  2. Yazar: FURKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİNEL ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde, yapıların dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü, inşaat sektörünün temel öncelikleri arasında yer almaktadır. Ancak, yapıların maruz kaldığı çeşitli çevresel etkenler, özellikle de korozyon, bu hedeflere ulaşmayı zorlaştırmaktadır. Korozyon, yapı malzemelerinin ömrünü kısaltarak maddi kayıpların yanı sıra insan güvenliği açısından da riskler oluşturabilir. Bu nedenle, korozyonun etkilerini tespit etmek ve önlemek, yapıların güvenliğini ve dayanıklılığını artırmak için hayati öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, betonarme yapı elemanlarının yapısal bütünlüğü açısından kritik bir öneme sahip olan donatı korozyonu, Akustik Emisyon (AE) test yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında, dört adet dikdörtgen kesitli betonarme numune üzerinde iki farklı hızlandırılmış korozyon testi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, AE yönteminin donatı korozyonunu izlemedeki etkinliğini belirlemeyi ve farklı hızlandırılmış korozyon tekniklerinin performansını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Her bir deney elemanı için meydana gelen korozyonun etkileri, gravimetrik yöntem ve AE sensörleri aracılığıyla toplanan verilerin parametre ve lokasyon analiziyle detaylı olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, farklı korozyon hızlandırma tekniklerinin kullanılmasının, donatı yüzeyindeki korozyon dağılımını etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, AE yöntemi donatı korozyonunun erken aşamalarını tespit etme konusunda etkili bir araç olarak öne çıkmaktadır. Elde edilen AE verileri, korozyon sürecinin farklı aşamalarında meydana gelen çatlak türlerini ve korozyonun gelişimini belirlemekte etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present day, the durability and longevity of structures stand among the priorities of the construction industry. However, environmental factors, particularly corrosion, complicate attaining these objectives. Corrosion not only abbreviates the lifespan of structural materials, leading to financial losses but also possess risks to human safety. Hence, the detection and prevention of the corrosion hold significant importance in enhancing the safety and durability of structures. In this thesis study, reinforcement corrosion, which holds critical importance in reinforced concrete structural elements, has been investigated using the Acoustic Emission (AE) testing method. Within the scope of the experimental study, two different accelerated corrosion tests were conducted on four rectangular cross-section reinforced concrete specimens. This study aims to determine the effectiveness of the AE method in monitoring reinforcement corrosion and to evaluate the performance of various accelerated corrosion techniques. The effects of corrosion occurring in each experimental specimen have been thoroughly investigated through parameter and location analysis of data collected via gravimetric method and AE sensors. The results indicate that using different corrosion acceleration techniques affects the distribution of corrosion on the reinforcement surface. Furthermore, the AE method emerges as an effective tool for detecting early stages of reinforcement corrosion. The acquired AE data have proven effective in identifying crack types and the corrosion progression at different stages of the corrosion process.