Kamu özel ortaklığı modeli olarak şehir hastaneleri
City hospitals as a public private partnership model
- Tez No: 833720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYTAÇ ÖZELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sağlık kamu hizmetinin özel sektör birlikteliğiyle sunulmasının bir sonucu olan şehir hastaneleri projeleri, kamu özel ortaklığı modeli ile hayata geçirilmiştir. Modelin anlaşılabilmesi için kamu özel ortaklığı kavramının uluslararası boyutta nasıl ortaya çıktığını, hangi kamu hizmetleri için tercih edildiğini ve günümüze değin ne şekilde devam ettiğini irdeleyerek kavramın ülkemizdeki benzer ve farklı projelerle karşılaştırılması yapılmıştır. Entegre sağlık kampüsü şeklinde adlandırılan sağlık tesislerinde sistemin nasıl kurulduğu ve hangi şartlarda devam ettirildiği meseleleri çalışmamızın ana başlıklarını oluşturmaktadır. Bu kapsamda şehir hastaneleri projelerinde idare ile özel sektör arasında imzalanan sözleşmenin, modele özgü kamu özel ortaklığı mevzuatı baz alınarak değerlendirmesi yapılmış böylece modelin hukuki yapısının anlaşılması amaçlanmıştır. Sağlık hizmetinin sunulmasında çağın gereklerine uygun, modern, hizmeti sunan ile hizmetten yararlananların konforunu arttıracak bir proje olarak değerlendirdiğimiz şehir hastaneleri projelerinde, tarafların hak ve yükümlülüklerine değindiğimiz çalışmamızda söz konusu işbirliğinin hangi durumlarda sona erdiği konusu ayrıca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
City hospitals projects, which are the result of providing health services together with the private sector, have been implemented with the public-private partnership model. In order to understand the model, how the concept of public private partnership emerged at the international level, for which public services it was preferred and how it continued until today was examined. In this context, the concept has been compared with similar and different projects in our country. The main topics of our study are how the system is set up and under what conditions it is maintained in the health facilities called integrated health campus. In addition to these, the contract signed between the administration and the private sector in city hospital projects was evaluated. In this way, it is aimed to understand the legal structure of the model. We consider this model as a modern project that will increase the comfort of those who provide health services and those who benefit from the service. We also explained the responsibilities of the parties in city hospital projects and examined the situations where the contract was terminated.