A qualitative study on the experiences of mothers having a child with down syndrome
Down sendromlu çocuğu olan annelerin deneyimleri üzerine nitel bir çalışma
  1. Tez No: 833729
  2. Yazar: PINAR EDACAN KANTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Down sendromlu çocuğu olan annelerin deneyimlerini derinlemesine anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. İlkokul çağında Down sendromlu çocuğu olan 5 anneyle çevrimiçi, yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verileri analiz etmek ve üst temaları belirlemek için yorumlayıcı fenomenolojik analiz kullanılmıştır. Bu tezde, (1) doğum kararı, (2) çocukla iç içe geçmiş sınırlar, (3) eğitim konusunda mücadele, (4) çocuğun karakteristik özellikleri, (5) ideal annelik imgesi ve (6) annelerin baba algısı olmak üzere 6 üst tema ortaya çıkmıştır. Bu ortaya çıkan temalar, mevcut literatür bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to deeply understand the experiences of mothers having a child with Down syndrome. Qualitative research methods were employed in this study. Semi-structured interviews were conducted online with 5 mothers who have primary school-age children with Down syndrome. Interpretative phenomenological analysis was used to analyze the data and identify super-ordinate themes. In this thesis, 6 super-ordinate themes emerged, which were (1) the decision of giving birth, (2) enmeshed boundaries with the child, (3) struggle over education, (4) characteristics of the child, (5) the ideal image of the motherhood and (6) mothers' perception of the fathers. These emerging themes were examined in the context of existing literature.