Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda vestibüler bulguların ve vestibüler rehabilitasyonun etkinliğinin araştırılması
Investigation of vestibular findings and the effectiveness of vestibular rehabilitation in attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 833730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYYUP KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, DEHB olan çocukların vestibüler sistem ve denge becerini değerlendirmek ve Sanal Gerçeklik ile Vestibüler Rehabilitasyon'un bu çocuklarda denge becerisi ve DEHB üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza, 7-13 yaş (9,37±1,40 yıl) aralığında 16 DEHB ve 7-13 yaş (10,43±1,63 yıl) aralığında 16 sağlıklı çocuk katılmıştır. DEHB olan çocuklar ile sağlıklı yaşıtlarının denge becerilerinin karşılaştırılmak üzere Duyu Organizasyon Testi (DOT), Adaptasyon Testi (ADT) ve Denge Kararlılık Sınırları Testi (DKST) uygulanmıştır. DEHB olan çocuklara haftada 2 gün 30'ar dakikalık toplam 6 seans Sanal Gerçeklik ile Vestibüler Rehabilitasyon uygulanmıştır. Sanal Gerçeklik ile Vestibüler Rehabilitasyonun denge becerilerine etkisinin değerlendirilmesi için DOT, ADT ve DKST, bilişsel beceri, yürütücü işlev ve DEHB üzerine etkisinin değerlendirilmesi için Conners Anne Baba Derecelendirme Ölçeği-Kısa Formu (CADO-YK), Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlev Envanteri Ebeveyn Formu (ÇDYIE) ve Stroop Testi TBAG rehabilitasyon öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the vestibular system and balance skills of children with attention deficit / hyperactivity disorder (ADHD) and to investigate the effect of Vestibular Rehabilitation with Virtual Reality on balance skills and ADHD in these children. Methods: 16 children with ADHD aged between 7-13 (9,37±1,40 years) and 16 healthy age-matched children (10,43±1,63 years) were included in the study. Sensory Organization Test (SOT), Adaptation Test (ADT) and Limits of Stability Test (LOS) were performed to compare balance skills of children with ADHD and age-matched control group. The subjects in the ADHD group underwent a total of 6 vestibular rehabilitation sessions with virtual reality, two days per week and 30 minutes per session. To evaluate the effect of vestibular rehabilitation on balance skills SOT, ADT and LOS tests; to evaluate the effects of the rehabilitation on cognitive skills, executive function and ADHD Conners' Parent Rating Scale (CPRS-R), Childhood Executive Function Inventory (CHEXI) and Stroop Test TBAG were performed prior and after the vestibular rehabilitation program.