Profesyonel futbol antrenörlerinin kariyer tatminleri ile kariyer yönetimleri arasındaki ilişki
Thesis the relationship between the career satisfactions and career managements of professional football coaches
- Tez No: 833731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, profesyonel futbol antrenörlerinin kariyer tatminleri ile kariyer yönetimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, olasılık dışı amaçlı örnekleme yöntemi ile Marmara bölgesindeki illerde ikamet eden 204 futbol antrenörü oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Spurk ve diğ., (2015) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlaması Akın ve Alabucak (2017) tarafından yapılan“Kariyer Doyum Ölçeği”ile Kılıç (2008) tarafından geliştirilen“Kariyer Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise, betimsel istatistikler, Bağımsız örnekleme t-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; antrenörlük belge türü ve antrenörlük yılı değişkenine göre katılımcıların kariyer tatmin düzeyleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Kariyer yönetimleri analiz sonuçlarına göre ise, eğitim durumu ve antrenörlük türü değişkenlerinde anlamlı farklılık saptanmıştır. Son olarak ise, kariyer tatmini ölçeği ile kariyer yönetimi ölçeğinin tüm alt boyutları arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre kariyer tatminleri ile kariyer yönetimlerinin farklılaştığı, bireylerin kariyer tatminleri arttıkça kariyer yönetimlerinin de arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between career satisfaction of professional football coaches and their career management. The study group of the research consists of 204 trainers residing in the provinces of the Marmara region with non-probability sampling method. Personal information form,“Career Satisfaction Scale”developed by Spurk et al., (2015) and adapted into Turkish by Akın and Alabucak (2017) and“Career Management Scale”developed by Kılıç (2008) were used as data collection tools in the study used. In the analysis of the data, descriptive statistics, Independent t-Test, ANOVA and Pearson Correlation analyzes were used. According to the analysis results; A significant difference was found between the career satisfaction levels of the participants according to the variable of coaching document type and coaching year. According to the results of the career management analysis, a significant difference was found in the variables of education status and coaching type. Finally, it was determined that there was a low and positive relationship between the career satisfaction scale and all sub-dimensions of the career management scale. As a result, it can be said that career satisfaction and career management differ according to the socio-demographic characteristics of the participants, and as career satisfaction of individuals increases, career management also increases.