Doğum sonrası ineklere oral kalsiyum bolus uygulamasının hayvan sağlığı ve süt verimi üzerine etkisi
The effect of oral bolus supplementation on health and milk yield of postpartum dairy cows
- Tez No: 833732
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma farklı formülasyonlardaki kalsiyum boluslarının ineklere doğum sonrası uygulanmasının subklinik ketozis, hayvan sağlığı ve süt verimi üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 2. (L2), 3. (L3), ve 4. ve üzeri laktasyonlarda (L≥4) olan 48 baş Holstein-Siyah alaca süt ineği kontrol (KON) ve 3 farklı bolus (BLS) uygulama grubuna eşit olacak ve her bir grupta 12 inek olacak şekilde gruplandırılmıştır. Doğumdan hemen ve 12 saat sonra BLS-1 grubundaki ineklere %100 CaCl2, BLS-2 %80 Ca propiyonat + %20 CaCl2, BLS-3 grubundaki ineklere %70 Ca propiyonat + %30 CaCl2 içerikli 100'er gramlık boluslar yutturulmuş olup KON grubuna bolus uygulaması yapılmamıştır. Tüm ineklerden doğum sonrası 0., 1., 2., 4., 8., 12., 24. saatlerde ve 2., 3., 4., 5., 10., 15., 20. günlerde kan alınarak serum tCa, P, Mg, Glikoz, BHBA, NEFA, Trigliserid, Total Protein ve Kolesterol düzeylerine bakılmıştır. Vücut kondisyonu skorlaması, idrar pH'ları doğumdan önceki 3 ve doğumdan sonraki 12 hafta, süt verimi, süt komponentleri ve Somatik hücre sayısı (SCC), hayvan sağlığı ve döl verimi kayıtları doğumdan sonra 12. hafta boyunca gruplar, laktasyon sayıları ve bolusxlaktasyon etkileşimi arasındaki farklılıkları ve grup içi zamana bağlı değişimleri açısından incelenmiştir. Kan parametreleri, süt verimi ve hastalıkların gruplar arasında ve grup içi değişimler değişen zaman dilimlerinde farklılıklar izlenmiştir. İneklerde, mineral ve enerji metabolizması bakımından BLS-2 fomülasyonundan en olumlu biçimde etkilendiği gözlemlenmiştir. Çalışma boyunca doğum sonrası şiddetli hastalıklar izlenmemiş olup, subklinik ketozis, mastitis, metritis vakalarında ve doğumdan sonra ilk tohumlama zamanı açısından gruplar arası fark izlenmemiştir. Hastalıklar arasındaki farklılıkların genel olarak laktasyon sayılarından kaynaklandığı gözlenmiştir. Araştırmamız sonuçlarına göre Ca propiyonat içeren bolus uygulanması doğum sonrası ineklerin metabolizmasına olumlu etki ederek verim performansını artırdığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of postpartum administration calcium boluses with different formulations on subclinical ketosis, animal health and milk yield. In the study, 48 Holstein Dairy cows with the 2nd (L2), 3rd (L3), and 4th and above lactations (L≥4) distributed into control (KON) and 3 different bolus (BLS) administration groups equally, and each group are consist of 12 cows. Immediately and 12 hours after birth, cows in BLS-1 group administered 100% CaCl2, BLS-2 80% Ca propionate + 20% CaCl2, and cows in BLS-3 group administered 100 g boluses containing 70% Ca propionate + 30% CaCl2. KON group had no administration. Blood samples was obtained from all cows at 0, 1, 2, 4, 8, 12, 24 hours and 2, 3, 4, 5, 10, 15, 20 days after calving and serum was harvested for tCa, P, Mg, Glucose, BHBA, NEFA, Triglyceride, Total Protein and Cholesterol levels were evaluated. Body condition scoring, urine pHs at 3 prenatal and 12 weeks postpartum, milk yield, milk components and Somatic cell count (SCC), animal health and fertility records during 12 weeks postpartum between groups, lactation counts and bolus x lactation interaction. Examined in terms of differences between groups, lactation numbers and time-dependent changes within the group. Differences in blood parameters, milk yield and diseases were observed between and within groups in varying time periods. Cows were most positively affected by the BLS-2 formulation in terms of mineral and energy metabolism. Severe postpartum diseases were not observed throughout the study, and no difference between the groups in terms of subclinical ketosis, mastitis, metritis cases and the time of first insemination after birth. Generally lactation number lead the differences between the diseases. According to our results, administration of bolus containing Ca propionate has a positive effect on the metabolism of postpartum cows and increases the yield performance.