Disposition to rupture: Resilience thinking as a coping mechanism in the face of uncertainty occurring in the urban space
Kırılma eğilimi: Kentsel mekanda meydana gelen belirsizlik karşısında başa çıkma mekanizması olarak dirençlilik düşüncesi
  1. Tez No: 833733
  2. Yazar: HELİN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞ BÜTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Değişkenliğin ve değişimin zengin olduğu dinamik ve sürekli devinen sistemler, yüksek miktarda belirsizliğe sahip olma eğilimindedir. Öngörülemeyen hareketler ve belirsizlikler yaratan sürekli değişimler, kentsel bağlamda yavaş yavaş ve aniden meydana gelir. Dolayısıyla bu çalışma, belirsizliğin - hızlı değişimler, paradigma kaymaları, yer değiştirmeleri (yani insanların, programın ve bazen bizzat yerin göçü) ve programlardaki değişikliklerin - kentsel kırılma olarak ortaya çıktığını ortaya koymaktadır. Kırılma, öngörülemeyen veya belirsiz bir değişime karşılık gelen bir değişimi ifade eder ve kentlerde farklı ölçek ve bağlamlarda önemli etkilere neden olabilir. Başka bir deyişle kırılma, yapılı çevreyi öngörülemeyen şekillerde dalgalandıran yıkıcı bir olay olarak tanımlanabilir. Daha geniş ölçekte ise savaş/şiddet, salgın/bulaşma, teknolojik değişim veya başarısızlık, çevre felaketi/küresel felaket, göç/kitlesel yerinden edilme kırılmalar olarak değerlendirilebilir. Yapılı çevre programında ve uyum sağlama kapasitesinde planlanmamış bir değişiklik bile bir kırılma olarak tanımlanabilir. Bunları göz önünde bulundurarak bu çalışma, ne tür bir tasarım düşüncesinin kırılmalarla uyumlu olabileceğini sorgulamaktadır ve esneklik ve ekolojik mekan anlayışı perspektifinden, mekan oluşturmanın statik yollarına karşı eleştirel bir konum almaktadır. Ayrıca, belirsizlik karşısında başa çıkma mekanizması olarak dirençlilik düşüncesini de tartışmaktadır. Bunu yaparken, dirençlilik strateji yönergeleri, kırılma vakalarını ele alarak dirençlilik yaklaşımları sunan kentsel projeler ve son olarak da bu konularda farkındalık yaratarak gündeme getiren sergiler gibi mekânsal meselelerin çeşitli örnekleri açısından farklı kırılma ve dayanıklılık vakaları tez çalışmasında incelenmektedir. Ayrıca bu çalışma, senaryo matrisi metodu aracılığıyla Gölbaşı Düzlüğü, Ankara örneğini ele alarak kırılmalarla ve belirsizliklerle baş ederken alternatif düşünmenin önemini de gerekli kılmaktadır. Alternatif düşünceye olan ihtiyaç, gözlemlenebilir zorluklarla mücadele eden geleneksel yaklaşımlara karşı çıkan, belirsizliğin arttığı bir dünyada artan baskı altında olan dünyadaki politik, ekonomik ve ekolojik sistemlerden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, kırılmalar ve belirsizliklerle başa çıkabilmek için gelecekteki belirsizlikleri esnek ve yeni bir şekilde tasarlamaya ve düşünmeye olanak tanıyan senaryo matrisi yöntemini benimsemektedir. Yöntemin esnekliği, perspektifi geleneksel yaklaşımların ötesine genişleten geleceğe dair anlatılar geliştirmeye yardımcı olduğu gibi, bağlamda dayanıklılık stratejileri için bir yer açarken belirsizlik karşısında olası gelecek stratejilerinin geliştirilmesine de yardımcı olmaktadır. Bunların ışığında, bu tez çalışması Ankara Gölbaşı Düzlüğü bağlamında olası ancak belirsiz kırılma durumlarını öngörmek amacıyla araştırma yapmıştır ve senaryo-matris yöntemiyle senaryolar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The systems which are dynamic, and ever-evolving, in which the variability and change is rich, tend to have a high amount of uncertainty. Constant changes, generating patterns of unpredictable movements and uncertainties, occur gradually and suddenly in the urban context. Thus, this study unveils uncertainty -rapid changes, paradigm shifts, displacements (i.e., migration of people, of program, and sometimes of the place itself), and alterations in programs- as urban rupture. Rupture refers to a shift corresponding to an unpredictable or uncertain change, causing significant remarks on different scales and contexts in cities. In other words, rupture may be defined as a disruptive event that fluctuates the built environment in unpredictable ways. On a broader scale, war/violence, pandemic/contagion, technological shift or failure, environmental disaster/global catastrophe, migration/massive displacement can be considered as ruptures. Even an unplanned change in the built environment program and its capacity to adapt can be identified as a rupture. Considering these, this study questions what kind of design thinking might be compatible with ruptures. It poses a critical position towards the static ways of place-making through the lenses of resiliency and ecological understanding of space. It discusses resilience thinking as the coping mechanism in the face of uncertainty. While doing so, it is intended to figure out different means of rupture and resilience cases in terms of different mediums of spatial matters, such as resilience strategy guidelines, urban projects dealing with rupture cases that are offering resilience approaches, and finally the exhibitions that raise awareness. Moreover, this study necessitates the importance of alternative thinking while coping-up with ruptures. The need for the alternative thinking is caused by the political, economic, and ecological systems of the globe that are under rising pressure in a world of increased uncertainty which is opposing with the traditional approaches which are dealing with the observable challenges. In order to cope-up with ruptures and uncertainty, this study embraces the scenario matrix method which allows to design and think upon future uncertainties in a flexible and novel way. The flexibility of the method helps to develop narrations about the future that widens the perspective beyond the conventional approaches and helps to develop possible future strategies in the face of uncertainty while carving out a niche for the resilience strategies in the context. In the light of these, this thesis study investigated on the context of Gölbaşı Düzlüğü, Ankara to envision possible yet uncertain rupture cases and developed scenarios via scenario-matrix method.