Postmodern durumda insan hakları
Human rights in postmodern condition
- Tez No: 833756
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Felsefe, Hukuk, Economics, Philosophy, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, kimliksel ve kültürel taleplere karşı insan haklarının sonu söylemlerinin gündeme gelmesine neden olan bir olgu olarak postmodern durumun, tarihsel, fikirsel ve olgusal kökenleri gösterilecek, bu kökenlerin insan hakları fikrine etkisi incelenecek ve insan haklarına dayanan taleplerle aynı anda ve aynı konuda ileri sürülen tikel taleplerin, insan haklarıyla farklı türden normları dile getirdikleri ortaya koyulacaktır. Bugün küresel olarak devletlerin meşruiyetlerini sağlamak adına kendisine dayandıkları insan hakları, sağladığı pragmatik yarardan dolayı temellendirilmeye ihtiyaç duyulmadığı fikirleriyle beraber bir boş gösteren haline gelmiş ve değerinin bilgisine gidilmeksizin her türlü tikel talep ulusal ve uluslararası metinlerde kavrama eklemlenmiştir. İnsan haklarının bilgisel temelleri gösterilerek, bugün insan haklarını reddetmek yoluyla ya da kavramın içeriğini bulanıklaştırarak dile getirilen tikel taleplerin, insan haklarına dayananlarının grup hakları içinde ileri sürülebileceği ifade edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical, intellectual and factual origins of the postmodern situation, as a phenomenon that causes“the end of human rights”discourses to come to the fore against the identity and cultural demands will be shown, the impact of these origins on the idea of human rights will be examined, it will be put forth that the claims based on particularities, asserted simultaneously on the same subject with claims based on human rights, establish different types of norms than human rights alone. Today, human rights, which states globally rely on to ensure their legitimacy, have become an empty signifier, with the idea that there is no need to justify the notion due to the lack of clear knowledge of the concept and the pragmatic benefit it provides, thus all kinds of particular demands have added to the notion in national and international texts without knowledge of its value. By demonstrating the epistemic foundations of human rights, it will be stated that the particular demands expressed today by denying human rights or blurring the content of the concept, can be put forward within the group rights of those based on human rights.