Dada's cradle: An evaluation of Zurich Dada's event spaces as to corporeality
Dada'nın beşiği: Zurih Dada mekânlarının bedensellik açısından bir incelemesi
  1. Tez No: 833757
  2. Yazar: ALA TALEB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN PİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Architecture, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırma Zürih Dada'nın dergi, kolaj, fotoğraf ortamları ile performans, sergi, ve kent kültürlerini benimsenmesinde ortaya çıkan bedenler-mekânlar-ortamlar arasındaki ilişkiyi keşfetmek amacıyla Birinci Dünya Savaşı dönemine (1914-1918) odaklanır ve üç katmandan oluşur: Avangard kavramını araştıran kanonik çalışmaları (Peter Bürger, Matei Călinescu, Hal Foster, Richard Murphy, Marjorie Perloff ve Renato Poggioli'nin çalışmaları gibi) beden ve algıya ilişkin çeşitli felsefeler ışığında (Pierre Bourdieu, Mary Douglas, Erving Goffman, Michel Foucault, Norbert Elias ve Maurice Merleau-Ponty'nin çalışmaları dahil) gözden geçirdiğim teorik katman; Zürih Dada'yı ortaya çıkartan ve çözen, grubun tepki gösterdiği kurumsal koşulları incelediğim tarihsel katman;“tarih yazma”pratiğinde sözlü ve sözlü olmayan ifade biçimleri arasındaki ilişkiyi sorguladığım ve 20. yüzyılın başlarındaki avangard hareketlerin karmaşık yayın ağını görselleştirmekle kalmayıp, aynı zamanda bedenli kullanıcılarına eleştirel tartışmalar yapmaları için çok boyutlu alanlar sağlayan bir arayüzü tanımladığım tarihyazımsal katman.
Özet (Çeviri)
The research focuses on the World War I period (1914-1918) to explore the relationship between bodies-spaces-media in Zurich Dada, which unfolds through its appropriation of performance, exhibition, and urban cultures, along with mediums of magazine, collage, and photography. It comprises three layers: the theoretical layer, where I review influential studies that explore the notion of avant-gardes (like the works of Peter Bürger, Matei Călinescu, Hal Foster, Richard Murphy, Marjorie Perloff, and Renato Poggioli) in light of various philosophies concerning the body and perception (including the works of Pierre Bourdieu, Mary Douglas, Erving Goffman, Michel Foucault, Norbert Elias, and Maurice Merleau-Ponty); the historical layer, where I examine the institutional conditions under which Zurich Dada emerged, reacted against, and dissolved; and the historiographical layer, where, by exploring the relationship between verbal and non-verbal forms of expression in the practice of“history-writing,”I describe an interface that not only portrays the publication network of avant-garde movements in the early 20th century but also provides its bodily utilizers with multidimensional domains for making critical arguments.