Postmodern anlayışta William Bailey, Giorgio Morandi'nin sanat eserlerinin analizi ve karşılaştırılması
The postmodern understanding of William Bailey, Giorgio Morandi'nin analysis and comparison of the works
  1. Tez No: 652084
  2. Yazar: ZAFER YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİT MEHMET BUÇUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Genellikle bir arada kullanılan Modernizm ve Postmodernizm kavramları, aslında birbirine taban tabana zıt görüşleri savunan iki farklı düşünce yapısını ifade etmektedir. İnsan odaklı olma" tezi ile ortaya çıkan Modernizm felsefesinde; rasyonalizm, kapitalizm, pozitivizm gibi kavramlar savunulur. Geçen zaman içerisinde tüm bu kavramların insanlara zarar vermeye başladığını düşünen Postmodernist düşünce ise bahsi geçen kavramların tam olarak karşısında konumlanmıştır. Modernizm temel olarak, ulaşılabilen tek bir gerçek ve tek bir anlam üzerine odaklanmaktadır. Postmodernizm ise tek kavramı yerine birden çok gerçek ve birden çok anlam felsefesini izlemektedir. Modernizm, benimsediği evrensel bütünlük felsefesi paralelinde genel kabulleri savunmaktadır. Postmodernizmde ise genelleme reddedilerek çoğulculuk desteklenmektedir. Modernizmin ilk zamanlarında herkesin benimsediği; demokrasi, laiklik, teknoloji ve insan hakları gibi kavramlar öne çıkmış ve akımın en önemli olguları olmayı başarmıştır. Postmodernizm ise tüm bu kavramların zamanla yanlış işletildiğini, yarardan çok zarar getirdiğini ve insanları köleleştirdiği iddia etmektedir. Modernistler dönemin şartları ve bakış açıları sebebiyle politikadan uzak bir yaklaşım sergilemişlerdir. Postmodernistler ise içinde bulundukları dönem ve gelişen dünya paralelinde kitlelere yayılan politikaya karşı kayıtsız kalamamıştır. Postmodernistler modernistlere göre politikanın daha çok içinde olmuşlardır. Modernizmde etik ve ahlak kavramlarının tüm dünya için aynı olması gerektiği düşünülmektedir. Postmodernizm ise genel geçer kavramlara karşıt bir tutum izlemektedir. Her anlamda çoğulculuk tercih edilmiştir. Modernizm milli ve evrensel bir kültür anlayışını savunmaktadır. Postmodernizm ise tam tersi bir bakış açısına sahiptir. Modernizmin geçmişe bakış açısı daha sığdır. Postmodernizmde ise geçmiş önemlidir ve geçmişin kendi gerçekleri doğrultusunda yaşatılması fikri savunulmaktadır. Kant ve Nietzsche gibi Çok büyük filozoflar tarafından temelleri atılan bu iki düşünce yapısı, zaman içerisinde evrilerek hala etkisini sürdüren akımlar olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bu iki dönem içerisinde varolan sanatçılardan Giorgio Morandi ve William Bailey'nin sanata bakış açıları ve resim kompozisyonu kurgulama biçimleri günümüzde de örnek alınacak bir nitelik teşkil etmektedir.Bu çalışmada Sanatçılar kübizm, metafizik sanat ve minimalizm gibi aktif dönemleri içerisinde bir çok akımın etkisi altında kalmıştır. Fakat ağırlıklı olarak Minimalist etkileri görülmektedir. Morandi Minimalizm akımında örnek alınabilecek sanatçılar arasında yerini alırken Bailey de Minimalistleri örnek almıştır. Birbirleriyle olan bağlantılı noktaları ve zıtlıkları ele alınarak aralarında ki en göze çarpan ortak özellikleri olan resimlerin de somut kavramla soyutu destekleme izlenimidir. Bu durum günümüzde halen ciddiyetini korurken tartışmaya da açık bir zemin hazırlamıştır. Resim kompozisyonu kurgularında açığa çıkan dış dünya gerçekliği, soyut sanat ile realizmi tartışmaya açık bir alan olarak görmüş ve bir yöntem olarak kabul etmiştir. Mevcut nesnel yapıların ele alınmasında öznel bir yaklaşımı benimsemek, çözüme dayalı önerilerin bütünleştirici kaygılarını da ortaya çıkarmaktadır. Bu bakımdan, toplum-birey ilişkisini sembolize eden parça bütün ilişkisi de amacını belirginleştirmektedir. Minimalistlerin sığındığı öğelerin fiziksel özelliklerinden birçok anlam çıkarılabilmektedir. Cam, ayna, pvc, kağıt, karton, ahşap, mdf, formika vb. nesneler bir araya geldiğinde ve onlara estetik bir kaygıyla yaklaşıldığında söylenecek pek çok şeyin açığa çıkması olasılığı mevcuttur. Sanat yapıtlarında çoğunlukla ifade edilmek istenen şey ise, yapıtın yine kendisinden yapılmış olduğu şeyin içerisinde gizlidir. Bu gizil güç, esasen, el altındaki sıradan nesnelerin sahip olduğu biçimsel nitelikleri, zamansallık, işlevsellik, bütünlük, diğer öğelerle birlikte kurduğu ilişki ya da ilişkisizliğe dair bir hatırlatmayı da kapsamaktadır. Sonuç olarak; bütüncül yapıdaki en önemli nokta, sanat yapıtı ile sanat nesnesi arasındaki ilişkinin izleyici tarafından da kurulabilmesidir.
Özet (Çeviri)
The concepts of Modernism and Postmodernism, which are generally used together, actually express two different types of thinking that defend diametrically opposite views. In the philosophy of Modernism that emerged with the thesis of“being human-oriented”; Concepts such as rationalism, capitalism and positivism are defended. Postmodernist thought, which thinks that all these concepts have begun to harm people in the course of time, is located exactly against the aforementioned concepts. Modernism basically focuses on one truth and one meaning that can be reached. Postmodernism, on the other hand, follows multiple real and multiple philosophies of meanings instead of a single concept. Modernism defends general acceptances in line with the universal unity philosophy it adopts. In postmodernism, the generalization is rejected and pluralism is supported. In the early days of modernism everyone adopted; Concepts such as democracy, secularism, technology and human rights came to the fore and became the most important facts of the trend. Postmodernism claims that all these concepts have been misused over time, bringing more harm than good and enslaving people. Modernists took an approach away from politics due to the conditions and perspectives of the period. Postmodernists, on the other hand, could not remain indifferent to the politics that spread to the masses in parallel with the period they were in and the developing world. Postmodernists have been more involved in politics than modernists. It is thought that the concepts of ethics and morality in modernism should be the same for the whole world. Postmodernism, on the other hand, follows an opposing attitude to common concepts. Pluralism is preferred in every sense. Modernism advocates a national and universal understanding of culture. Postmodernism has the opposite point of view. Modernism's perspective on the past is more shallow. In postmodernism, on the other hand, the past is important and the idea of keeping the past alive in line with its own facts is advocated. These two structures of thought, which were founded by great philosophers such as Kant and Nietzsche, have evolved over time and have survived to the present day as currents that still continue their influence. Giorgio Morandi and William Bailey, who existed in these two periods, have an exemplary quality today as well as their perspective on art and their way of editing painting composition. Artists have been influenced by many movements during their active periods such as cubism, metaphysical art and minimalism. But mainly Minimalist effects are seen. While Morandi takes its place among the artists that can be taken as an example in the Minimalism movement, Bailey took the Minimalists as an example. It is the impression of supporting the abstract with the concrete concept of the paintings, which are the most striking common features of the paintings by considering their interconnected points and contrasts. This situation, while still preserving its seriousness, has prepared a ground for discussion. The reality of the outside world, which is revealed in the fiction of painting composition, saw abstract art and realism as a field open to discussion and accepted it as a method. Adopting a subjective approach to addressing existing objective structures also reveals the integrative concerns of solution-based proposals. In this respect, the part-whole relationship that symbolizes the society-individual relationship also highlights its purpose. Many meanings can be deduced from the physical properties of the items that minimalists take refuge in. Glass, mirror, pvc, paper, cardboard, wood, mdf, formica etc. When the objects come together and approach them with an aesthetic concern, there is a possibility that many things to say will come to light. What is mostly meant to be expressed in works of art is hidden within what the work is made of. This latent power essentially includes a reminder of the formal qualities of ordinary objects at hand, temporality, functionality, integrity, the relationship or non-relation it establishes with other elements. As a result; The most important point in the holistic structure is that the relationship between the work of art and the object of art can also be established by the audience.