COL4A2 gen polimorfizmleri ile nonarteritik anterior iskemik optik nöropati arasındaki ilişki
Association between COL4A2 gene polymorphisms and nonarteritic anterior ischemic optic neuropathy
  1. Tez No: 833771
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇAKMAK TUĞCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: COL4A2 gen polimorfizmlerinin, nonarteritik iskemik optik nöropatideki (NAION) potansiyel rolünü ve NAION kaynaklı oküler patolojiler ile ilişkisini aydınlatmaktır. Ayrıca bu çalışma serebral küçük damar hastalıkları ve laküner enfarktüs ile NAION ilişkisini değerlendirerek patofizyolojiye katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 51 NAION hastası ve yaş, cinsiyet uyumlu 57 sağlıklı kontrol alındı. Katılımcılara rutin oftalmolojik muayene, optik koherens tomografi görüntülemesi gerçekleştirildi. Periferik kan örnekleri alınarak genomik DNA izole edildi. COL4A2'nin dört tek nükleotid polimorfizminin (TNP) alelleri ve genotipleri polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile araştırıldı. Lojistik regresyon analizi kullanılarak COL4A2 ile NAION ve oküler patolojiler arasındaki ilişki değerlendirildi. Son 6 ay içinde görüntülemesi olmayan hastalara kraniyal manyetik rezonans (MR) görüntülemesi yapıldı. NAION grubunda serebral küçük damar hastalığı bulguları ve laküner enfarktüs varlığı araştırıldı. Bulgular: Çalışmada 51 NAION hastası ile 57 sağlıklı birey yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to elucidate the potential role of COL4A2 gene polymorphisms in nonarteritic ischemic optic neuropathy (NAION) and to investigate the relationship between NAION-related ocular pathologies. Additionally, this study aims to contribute to the understanding of the pathophysiology by evaluating the association between cerebral small vessel diseases, lacunar infarctions and NAION. Materials and Methods: A total of 51 NAION patients and 57 age- and gender-matched healthy controls were included in the study. Participants underwent routine ophthalmological examination and optical coherence tomography imaging. Genomic DNA was isolated from peripheral blood samples. The alleles and genotypes of four single nucleotide polymorphisms (SNPs) of COL4A2 were amplified using polymerase chain reaction (PCR). Logistic regression analysis was used to evaluate the relationship between COL4A2 and NAION, as well as ocular pathologies. Patients who had not undergone imaging in the last 6 months underwent cranial magnetic resonance imaging (MRI) to investigate the presence of cerebral small vessel disease findings and lacunar infarctions in the NAION group. Results: The study included 51 NAION patients and 57 healthy individuals.