Atrofik alt çene kemiğine uygulanan subperiosteal ve intraosseöz implantlara gelen kuvvetlerin sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the forces on subperiosteal and intraosseous implants applied to atrophic mandibular bone with finite element stress analysis method
  1. Tez No: 833786
  2. Yazar: EKİN EZGİ BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN AKAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mandibular kemik atrofisi olan hastalar için genel olarak önerilen tedavi, standart dental implantların kullanılmasını sağlamak için kapsamlı kemik rekonstrüksiyonunu içerir. Bununla birlikte, bu prosedürlerin öngörülemeyen prognozları ve komplikasyon riskleri vardır; teknik beceri, ekstra zaman ve daha yüksek maliyetler gerektirir. Greft cerrahileri sonucunda gerçekleşmesi beklenen osseointegrasyon süresi konvansiyonel yöntemlere oranla çok daha uzundur. Etkinlikleri ve basit prosedürleri sebebiyle kısa implantlar ve subperiosteal implantlar alternatif tedavi yöntemleri olarak kullanılmaktadırlar. Çalışmamızda atrofik mandibula posterior bölge rehabilitasyonu için 3 farklı tedavi yöntemi planlanarak 3 adet 44-45-46 nolu bölgeleri dişsiz ve atrofiye uğramış model elde edildi. Modellerin ilkine atrofik mandibula kemiği üzerine 44 ve 46 nolu bölgelere 4x6 mm boyutlarında iki adet implant yerleştirildi. Modellerin ikincisinde; atrofinin rehabilitasyonu amaçlı greft uygulamasının ardından 44 ve 46 nolu bölgelere 4x10 mm boyutlarında 2 adet implant yerleştirildi. Üçüncü modelde atrofik kemik üzerine toplam 5 pencereli subperiosteal implant yerleştirildi. Üç farklı modele uygulanan 100 N'luk dikey yönde kuvvetler sonucunda trabeküler kemik, kortikal kemik, implant gövdeleri, abutmentler protetik yapılara ait altyapı materallerinde oluşan stres değerleri kıyaslandı. Kortikal ve trabeküler kemiklerde meydana gelen maksimum ve minimum principal stres değerleri, abutment, implant gövdeleri ve altyapıda oluşan Von Misses stres değerleri Sonlu Elemanlar Stres Analizi yöntemiyle karşılaştırılmıştır. En yüksek stres değerleri ise genel olarak kısa implant üzerine uzun abutmentlerle modellenen 1 numaralı modelde görüldü ve en az tercih edilmesi gereken grup olduğu ve en mantıklı tedavi yönteminin subperiosteal implantlar olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The generally recommended treatment for patients with mandibular bone atrophy involves extensive bone reconstruction to enable the use of standard dental implants. However, these procedures have unpredictable prognoses and risks of complications; they require technical skill, extra time and higher costs. The expected osseointegration time after graft surgery is much longer than with conventional methods. Short implants and subperiosteal implants are used as alternative treatment methods because their effectiveness and simple procedures. Aim of this study, 3 different treatment methods were planned for the rehabilitation of the posterior region of the atrophic mandible and 3 models with edentulous and atrophied regions 44-45-46 were obtained. In the first model, two 4x6 mm implants were placed on the atrophic mandibular bone at sites 44 and 46. In the second model, 2 4x10 mm implants were placed in the regions 44 and 46 after graft application for the rehabilitation of atrophy. In the third model, 5 windowed subperiosteal implants were placed on atrophic bone. The stress values of the trabecular bone, cortical bone, implant bodies, abutments and the substructural materials of the prosthetic structures were compared as a result of 100 N vertical forces applied to three different models. The maximum and minimum principal stress values in the cortical and trabecular bones, Von Misses stress values in the abutment, implant bodies and substructure were compared using Finite Element Stress Analysis. The highest stress values were generally seen in the model number 1, which was modeled with long abutments on short implants, and it was concluded that it was the least preferred group and the most logical treatment method was subperiosteal implants.