Karaciğer transplantasyonu olan alıcılarda malnütrisyon durumu ve biyokimyasal bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of malnutrition status and biochemical findings in recipients with liver transplantation
  1. Tez No: 833799
  2. Yazar: SELVİ TORUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Malnütrisyon, kronik karaciğer hastalarında bağımsız bir mortalite prediktörüdür ve ilerleyici karaciğer yetmezliği ile ilişkilidir. Yetersiz beslenen hastaların karaciğer hastalığı için daha kötü bir prognozu vardır, çünkü hem nakil öncesi hem de sonrasında morbidite ve mortalite riski artar. Karaciğer hastalarının nakil öncesi nütrisyonunun değerlendirilmesiyle olası malnütrisyon gelişme riski önlenebilir ve morbidite ile mortalite riski azaltılabilir. Araştırmalarda yetersiz beslenme ve malnütrisyonun yüksek prevalansı, belirtilen kötü klinik sonuçların ve beslenme durumunun bozulmasını önlemek için karaciğer transplantasyonu öncesi ve sonrası diyet alım değerlendirmesi ve beslenme tedavisi dahil olmak üzere bireyselleştirilmiş beslenme müdahalelerinin önemi ortaya koyulmaktadır. Malnütrisyona neden olan yetersiz beslenme, malabsorpsiyon, artmış bağırsak protein kayıpları, düşük protein sentezi, substrat kullanımındaki bozukluklar ve hipermetabolizma gibi çeşitli mekanizmaların varlığı ve bu durumların yapılan çalışmalarla tam olarak anlaşılamamış olması nedeniyle bu çalışmada, nakilin malnütrisyon ve biyokimyasal bulgulara etkisinin araştırılmasıyla kişinin hastalık prognozunun değerlendirilebilmesi, uygun takip ve tedavi planlarının oluşturulmasına yol göstermesi beklenmektedir. Karaciğer transplantasyonu olan alıcıların malnütrisyon durumlarının belirlenmesiyle, olası nakil hastalarının prognozu takip edilebilir. Karaciğer hastalığının biyokimyasal bulgulara olan etkisi değerlendirilerek, olası komplikasyonlar ve emilim bozuklukları önlenebilir. Bu çalışmada, karaciğer transplantasyonu olan alıcıların malnütrisyon durumunun saptanması ve transplantasyonun biyokimyasal bulgulara olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmaya İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medicalpark Florya Hastanesi Organ Nakli Merkezi'ndeki 143 karaciğer nakli alıcısı dahil edilmiştir. Alıcıların malnütrisyonun belirteci olan NRS2002 grupları ile kan bulgularının ilişkisi incelendiğinde transplantasyon öncesi 3 ve üzeri puan alanlar ile transplantasyon sonrası 3. ay takipte 1 ve altı puan alanların albümin, direkt bilirubin, total bilirubin, ALT ve AST değerlerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ameliyat öncesi MELD skoru 15 ve üzeri olan alıcıların albümin ile anlamlı negatif, ALT, AST, total bilirubin ve direkt bilirubin değerlerinde ise anlamlı pozitif ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak malnütrisyon durumunun karaciğer transplantasyonu ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirtilmiştir. Biyokimyasal bulguların transplantasyon öncesi beslenme durumunun değerlendirilmesinde önemli bir rol oynadığı ve malnütrisyonun nakil prognozuna etki edebileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is an independent predictor of mortality in chronic liver disease and is associated with progressive liver failure. Malnourished patients have a worse prognosis for liver disease because the risk of morbidity and mortality is increased both before and after transplantation. By evaluating the nutrition of liver patients before transplantation, the risk of possible malnutrition can be prevented and the risk of morbidity and mortality can be reduced. The high prevalence of undernutrition and malnutrition in studies highlights the importance of individualized nutritional interventions, including dietary intake assessment and nutritional therapy, before and after liver transplantation to prevent poor clinical outcomes and deterioration of nutritional status. Since there are various mechanisms that cause malnutrition, such as malnutrition, malabsorption, increased intestinal protein losses, low protein synthesis, disorders in substrate utilization and hypermetabolism, and these conditions have not been fully understood by studies, this study aims to evaluate the disease prognosis of the person by investigating the effect of transplantation on malnutrition and biochemical findings. It is expected to guide the creation of appropriate follow-up and treatment plans. By determining the malnutrition status of liver transplant recipients, the prognosis of possible transplant patients can be monitored. By evaluating the effect of liver disease on biochemical findings, possible complications and malabsorption can be prevented. This study aimed to determine the malnutrition status of liver transplant recipients and to evaluate the effect of transplantation on biochemical findings. 104 liver transplant recipients at Istanbul Aydın University VM Medicalpark Florya Hospital Organ Transplantation Center were included in the study. When the relationship between recipients NRS2002 groups, which are indicators of malnutrition, and blood findings was examined, significant differences were detected in the albumin, direct bilirubin, total bilirubin, ALT and AST values ​​of those who scored 3 or more before transplantation and those who scored 1 or below at the 3rd month follow-up after transplantation. A significant negative relationship was found with albumin and a significant positive relationship was found with ALT, AST, total bilirubin and direct bilirubin values ​​of recipients with a preoperative MELD score of 15 and above. As a result, it was stated that malnutrition status was significantly associated with liver transplantation. It has been stated that biochemical findings play an important role in the evaluation of nutritional status before transplantation and that malnutrition may affect the prognosis of transplantation.