From Düyun-u Umumiye idaresi to Merkez Bankasi: Economy and built environment in Ankara from the late Ottoman to the early republican period
Düyun-u Umumiye İdaresi'nden Merkez Bankası'na: Geç Osmanlı döneminden erken cumhuriyet dönemine Ankara'da ekonomi ve yapılı çevre
  1. Tez No: 833810
  2. Yazar: YAVUZ ÖMER AKMİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Ankara'da geç Osmanlı döneminde tarihi kent merkezi dışında sayılan bir yerde Düyun-u Umumiye binasının inşa edilmesini ve bu yerin Cumhuriyetin ilanının ardından yeni başkent Ankara'nın değerli bir bölgesine dönüşerek sonuçta burada erken Cumhuriyet döneminde Merkez Bankası binasının inşa edilmesini detaylı bir şekilde analiz etmektedir. Dolayısıyla, bu araştırma temel olarak 19. yüzyıldan 20. yüzyıla yapılı çevrenin inşası ile ekonomik süreçlerin ilişkisi üzerinedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively analyzes the construction of the building of Düyun-u Umumiye İdaresi (Public Debt Administration) in the late Ottoman period in Ankara at a location considered outside the historical center of the town at the time, and the transition of the site into a prominent area of the new capital Ankara after the establishment of the Republic of Turkey, culminating in the construction of the building of Merkez Bankası (Central Bank) in the same location during the early Republican period. Hence, this research is mainly on the relation of contemporary economic processes with the construction of the built environment from the 19th to the 20th century.