Osmanlı Düyun-ı Umumiye İdaresi'nin kuruluşu gelişimi, çalışma safhaları ve Osmanlı Devleti'ne etkileri
Establishment operation stages of the administration of Ottoman public debt and its effects on the state of Ottoman
  1. Tez No: 62521
  2. Yazar: ERDOĞAN KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti, XVIII. yüzyılda Avrupa'nın üstünlüğünü kabul etmişti. Bu yüzyıldan itibaren devlet teşkilatında Avrupa sistemine benzer yenilik ve değişiklikler yapılmaya çalışılmıştır. Fakat bu yenilik ve değişimlerden, bir takım tutucu ve çıkar çevrelerinin çeşitli engellemeleriyle istenilen sonuçlar elde edilememiştir. XV1I1. yüzyılda yapılmak istenilen yeniliklerden biri de devletin maliyesi konusunda idi. Modern devlet anlayışında da devletin en önemli faktörlerinden birisi ekonomidir. Osmanlı Devleti'nin gerek iç yapısındaki siyasal sorunlar, gerekse dış dünyadaki çeşitli gelişmeler devletin maliyesinin zayıflamasına neden olmuştur. Bu olumsuz süreç, 1854 yılındaki Kırım savaşı ile ayrı bir döneme girmiştir. Osmanlı Devleti, Kırım savaşının açıklarım kapatmak için ilk defa dışarıya borçlanmıştır. Bu süreç 1875 yılma kadar devam etti. 1875 yılında devlet borçlarını ödeyemeyeceğim Avrupalı alacaklılara bildirdi. Yapılan çeşitli siyasal ve ekonomik girişimler sonucu, 1881 yılında çıkanları Muharrem Kararnamesi ile Düyun-ı Umumiye İdaresi kurulmuştur. 1882 yılında çalışmaya başlayan îdare, Osmanlı Devleti'nin kendisine bıraktığı bir kısım gelirleri toplamaya başlamıştı. Topladığı bu gelirleri, Avrupalı alacaklılara belli bir sisteme göre dağıtıyordu. Zamanla büyüyerek çalışmalarını genişleten İdare, devlet içinde devlet haline gelmiştir. Çalıştırdığı personel sayısı, devletin maliye bakanlığının personel sayısını geçmişti. Avrupalı alacaklıların Anadolu'daki mali karakolu haline gelen Düyun-ı Umumiye İdaresi, zamanla Osmanlı Devleti'nin iç siyasal hayatına da karışmıştır. Avrupa sermayesinin yüksek faizle Osmanlı Devleti'ne akmasını sağlayan idare, aynı zamanda bu sermaye sahiplerinin güvencesi idi. Yönetimi tamamen Avrupalıların elinde olan Düyun-ı Umumiye idaresi, Osmanlı Devleti'nin ekonomik varlıklarını sömürmüş ve Avrupa'ya transfer etmiştir. I. Dünya Savaşı ile yüzeysel değişikliğe uğrayan idare, savaş yıllarında bile kuruluş amacından dönmemiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeaskerî ve siyasal bağımsızlığını kazanan Türk Milleti, yine O'nun önderliğinde Düyun-ı Umumiye İdaresi'ne ve çalışmalarına son vererek ekonomik bağımsızlığını da elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The state of Ottoman admitted the Europe's superiority in the XVIII th century. As from this century, the newness and the change of the state organization were tried to be made as similar to that of Europe's. But the desired results could not be obtained from these newness and changes due to various obstructions charged by a group of people who were for the status quo and their interests. One of the newness wanted to be done in the XWIth century was also about the finance of the state, in also modern state understanding, one of the most important factors of a state is the economy. The political problems in the internal stracture of the Ottoman state and the various developments in the outside world caused to weakness in the state's finance. The negative period got into a different era together with the Crimea war in 1854. That was the first time the Ottoman state had been debted to outside to close the war deficit. That period continued until the year 1875. tn 1875, the state declared not to be able to pay the loan to the European payees. As a result of various political and economic attempts, the admanistration of Ottoman public depts was established upon a decision,“Muharrem Decree”, which was issued in 1881. The adniinistration which started up in 1882, began to collect some part of incomes left by the Ottoman state itself, and was giving out the accumulated incomes to the Europen payees according to a defined system. The administration that expanded and widened its works over the time, had become a state in the state. The number of personnel employed by it had exceeded the number of personnel in the ministry of finance of the state. The adminisration of public depts that became a form of police station for the European payees in Anatolia,also intervened in the internal political life of the state of Ottoman over the time elapsed. The admanistration that made the European capital flow to the Ottoman state with high interest rates, was these capital owner's assurers at the same time. The administration of public debts that its management was completely in the hands of Europeans, exploited the financial existance of the Ottoman state and transferred toEurope. The administration that was exposed to a skimpy change over the world war I. did not divert from the purpose of establishment in even the war years. The Turkish Nation who gained its military and political independence under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk, ended the administration of public debts arid its operation with again his leadership, and eventually obtained the financial independence. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU »OKÜMANTASIOİ MERKEZİ