Cultural spaces for national and local identities from the 20th to the 21st century in İzmi̇r-Turkey
İzmir-Türkiye'de 20. yüzyıldan 21. yüzyıla milli ve yerel kimlikler için kültürel mekanlar
- Tez No: 833819
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma yerel ve milli olmak üzere kolektif kimlik üretimini kültür ve miras mekanları üzerinden incelemektedir. Kültür ve miras mekanlarının kimlik oluşumu üzerindeki rolü Türkiye bağlamında ve İzmir şehri örneği üzerinden değerlendirilecektir. 20. yüzyıl boyunca devlet tarafından oluşturulan kültürel mekânlar ulusal kimlik inşasını hedeflemekteydi. 21. yüzyılın başında ise yerel yönetimler kültürel mekanlara müdahale etmeye başlamış, ulusal kimliğe alternatif olabilecek yerel kimliklerin arayışına girmiştir. Bu tez devletin ulus inşa sürecinin nasıl yerel kimlik inşa sürecine dönüştüğünü incelemektedir. Başka bir değişle bu çalışma devlet ve yerel yönetim tarafından kurulan kültür mekanlarını inceleyerek kültür ve mekân politikaları arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi hedeflemektedir. Temel amaç İzmir'de 20. yüzyılın başından erken 21. yüzyıla kadar kurulan kültür mekanlarını inceleyerek merkezi ve yerel yönetimlerin kültür politikalarının karşılaştırmalı bir çerçevede anlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of collective identities, both national and local, and the role of culture and heritage to this end in the production of spaces, will be evaluated in the context of the Republic of Turkey and the case of the city of İzmir. The construction of local identity by the local government's interventions in cultural spaces at the turn of the 21st century, will be analyzed as an alternative to the construction of national identity in cultural spaces produced by the state during the 20th century. In other words, how the nation-building process of the state was expanded to the local identity building process will be studied. Thus, this thesis will analyze the relationship between politics of culture and space by examining the cultural spaces established by the state and the local government. The main goal is to understand the cultural politics of central and local governments in a comparative frame by examining the spaces of cultural institutions established in İzmir from the early 20th to the early 21st century.