2012-2022 yılları arasında üniversiteye giriş sınavı biyoloji sorularının Bloom'un taksonomisine göre analizi
Analysis of university entrance exam biology questions between 2012-2022 according to Bloom's taxonomy
  1. Tez No: 833840
  2. Yazar: MERVE MANYAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜNGÖR CABBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı ÖSYM tarafından uygulanan Ortaöğretimden Yükseköğretime geçiş sınavında sorulan Biyoloji sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisi çerçevesinde analiz etmektir. Çalışmanın örneklemini 2012-2022 yılları Üniversite sınavında Biyoloji dersinde sorulan 345 soru oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılarak veriler elde edilmiştir. Çalışmasının ilk aşamasında 9., 10., 11., 12. Sınıf Biyoloji Öğretim programında yer alan üniteler kapsamında sorulan soruların konuları belirlenmiştir. Son 10 yılda sorulan sorular, sınıf düzeyi ve konular ele alınarak Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre analiz edilmiştir. Günümüzde her yıl düzenli olarak uygulanan Üniversiteye geçiş sınavı 2 aşamalı şekilde gerçekleşmektedir. Araştırmanın son aşamasında; üniversiteye geçiş sınavı oturumlarında sorulan biyoloji sorularının konuları ve Bloom Taksonomisine göre dağılımları incelenmiştir. Biyoloji dersinde Üniversite sınavında sorulan sorular değerlendirildiğinde Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin bilgi ve bilişsel boyutlarının her basamağını homojen olarak yansıtmadığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda soruların bilişsel süreç boyutunda anlama, bilgi boyutunda kavramsal bilgi basamağında yoğunlaştığı sonucuna varılmıştır. Üstbilişsel bilgiyi ölçen ve yaratma basamağında yer alan sorulara ağırlık verilmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the Biology questions asked in the Transition Exam from Secondary Education to Higher Education administered by ÖSYM within the framework of the Revised Bloom Taxonomy. The sample of the study consists of 345 questions asked in the Biology course in the University exam between 2012-2022. The Research data were obtained by the document analysis method, which is one of the qualitative research methods. In the first stage of the study, the subjects of the questions asked within the frame of units in the 9th, 10th, 11th and 12th Grade Biology Curriculum were determined. The questions asked in the last 10 years were analyzed according to the Revised Bloom Taxonomy by considering the grade level and topics. Today, the university entrance exam, which is applied regularly every year, takes place in two stages. At the last stage of the Research; The subjects of the biology questions asked in the university entrance exam sessions and their distribution according to Bloom's Taxonomy were examined. When the questions asked in the university exam in the biology course were evaluated, it was seen that the Revised Bloom Taxonomy did not reflect every step of the knowledge and cognitive dimensions homogeneously. As a result of the study, it was concluded that the questions focused on understanding in the cognitive process dimension and in the conceptual knowledge level in the knowledge dimension. It was observed that the questions measuring metacognitive knowledge and taking place in the creation step were not given weight.