Elemanter çözümler yönteminin özfonksiyonlarının ve diklik bağıntılarının Boltzmann denkleminin üçüncü formunda kullanılması
The Use of the singular eigenfunctions and their orthogonality relations in the third form of Boltzmann equation
  1. Tez No: 83385
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİN GÜLEÇYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Doktora Tezi ELEMANTER ÇÖZÜMLER YÖNTEMİNİN ÖZFONKSİYONLARININ VE DİKLİK BAĞINTILARININ BOLTZMANN DENKLEMİNİN ÜÇÜNCÜ FORMUNDA KULLANILMASI Mustafa Çetin GÜLEÇYÜZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cevdet TEZCAN 1999 Page: 67 Jüri : Prof. Dr. Cevdet TEZCAN Prof. Dr. Osman DEMİRCAN Doç. Dr. Fatma ERDOĞAN Nötron transport denkleminin çözümü İçin günümüze kadar bir çok analitik ve nümerik yöntem geliştirilmiştir. Bu çalışmada Case Fn Cn vb. metodlar incelenerek grubumuz tarafından geliştirilen yeni yaklaşım metodu anlatılmaktadır. Bilindiği gibi CN ve FN methodlarının her ikisinde de (bu yöntemlerde sonlu ortam problemleri Placzek lemması yardımıyla sonsuz ortam problemlerine indirgenir) sonsuz ortam Green fonksiyonu kullanılmaktadır. Fn ve Cn methodlarında sırasıyla Case' in özfonksiyonları cinsinden yazılan sonsuz ortam Green fonksiyonu ile Fourier dönüşüm tekniğinden elde edilen sonsuz ortam Green fonksiyonu kullanılır. Diğer taraftan yeni geliştirdiğimiz metotda ise Case'in singüler özfonksiyonları cinsinden yazılan Green fonksiyonu Cm denklemlerinde kullanılmıştır. İzotropik Green fonksiyonuna ek olarak anizotropik Green fonksiyonu izotropik Green fonksiy onu cinsinden yazılarak (CN metodu ile yapılmayan) anizotropik saçılman reaktör problemleri (albedo kritiklik Milne ) çözülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : FN CN Slab - albedo İsotropik saçılma Anisotropik saçılma Kritiklik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE USE OP THE SINGULAR EIGENFUNCTIONS AND THEIR ORTHOGONOLITY RELATIONS IN THE THIRD FORM OF BOLTZMANN EQUATION Mustafa Çetin Güleçyüz Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisior : Prof. Dr. Cevdet TEZCAN 1999 Page: 67 Jury : Prof. Dr. Cevdet TEZCAN Prof. Dr. Osman DEMİRCAN Assoc. Prof. Dr. Fatma ERDO?AN In order to be able to solve neutron transport equation many an alytical and numerical methods have been developed. In this work FN Cat and Case methods have been summarized and a new method which is developed by our research group is reviewed. As It is well known both of FN and CN methods (in which the finite medium is extended to infinite medium by means of Placzek lemma) are based on the used of the infinite medium Green's function. In FN and CN methods the infinite medium Green's function obtained from the Case's singular eigenfunctions and from the Fourier transform tech nique is used respectively. On the other hand in our recently de veloped new method the infinite medium Green's function which is written in terms of Case's singular eigenfunction is substituted in the Cm equations and then the resulting equations are solved. In addi tion to the use of the isotropic Green's function anisotropic Green's function which is obtained in terms of isotropic Green's function for highly anisotropic scattering (which Is not used Cjv method) is used to solve some additional reactor problems (i.e. albedo criticality Milne problems). KEY WORDS: FN CN Slab- Albedo Isotropic Scattering Anisotro pic Scattering Criticality