Kuzu besi rasyonlarında kullanılan farklı pelet bağlayıcılarının besi performansı, karkas randımanı ve pelet kalitesine etkileri üzerinde bir araştırma
A Resarch using the effects of different pellet binders on the pellet quality and fattening performance and carcass yield the lambs fattening rations
  1. Tez No: 83384
  2. Yazar: YAVUZ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ALARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KUZU BESİ RASYONLARINDA KULLANILAN FARKLI PELET BAĞLAYICILARININ BESİ PERFORMANSI, KARKAS RANDIMANI VE PELET KALİTESİNE ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Yavuz GÜRBÜZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ö. Faruk ALARSLAN 1999, Sayfa: 67 Jüri: Prof. Dr. Necati IŞIK Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİOĞLU Prof. Dr Ş. Doğan TUNÇER Prof. Dr. Oktay YAZGAN Bu çalışmada, karma yeme katılan farklı pelet bağlayıcıların karma yemin pelet kalitesine ve kuzularda besi performansı ve karkas özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Denemede, sütten kesilmiş 24 baş erkek kuzu, her grupta 6 baş kuzu olacak şekilde 4 gruba ayrılmış ve 66 gün bireysel olarak yem lenm iştir. Araştırmada gruplara yedirilen karma yemlerin formu aşağıdaki gibi ayarlanmıştır; l.grup toz yem, 2.grup melas katkılı pelet yem 3. grup lignobond pelet bağlayıcılı pelet yem ve 4.grup aquaküp pelet bağlayıcılı pelet yem. Yapılan incelemelerde karma yemlere farklı pelet bağlayıcıları ilavesinin, pelet dayanıklılığı ve pelet ufalanma oranına etkisinin olmadığı anlaşılmıştır. Ancak, kullanılan pelet bağlayıcılarının, yemlerde peletleme etkinliği, pres kapasitesi, harcanan güç ve kalite-ko etkinliğine etkileri ait değerle- farklı olmuştur. Deneme sonunda yapılan incelemelerde gruplara ait besi performans ve kesim kriterlerine ait değerler aşağıdaki gibi tespit edilmiştir. Günlük ortalamada canlı ağırlık artışı gruplarda sırasıyla, 233.93 g, 276.79g, 280.30g ve 283.87 g; günlük ortalama yem tüketimi sırasıyla, 1.366 kg, 1.556 kg, 1 530 kg ve 1.568 kg; yem değerlendirme sayısı ; 6.07, 5.88, 5.94 ve 5.81; kesim ağırlığı; 38.87kg, 42.15 kg, 41.90 kg ve 42.05 kg, sıcak karkas ağırlığı; 18.98 kg, 20.67 kg, 20.93 kg ve 21.22 kg, soğuk karkas ağırlığı; 18.47 kg, 19.99 kg, 19.97 kg ve 20.57 kg; karkas randımanı, % 48.80, % 49.03, % 49.98 ve °/>50.46. Yukarıda verilen bu verilerle yapılan istatistiki incelemeler neticesinde grupların sadece yem değerlendirme sayıları ve karkas randımanı değerleri arasındaki farklılıklar önemli bulunmamıştır. Diğer veriler arasındaki farklılıklar ise önemli bulunmuştur(P AHAHTAR KELİMELER: Kuzu besisi, merinos kuzusu, pelet yem kalitesi, pelet bağlayıcısı, karkas özellikleri, performans, yemin fiziksel formu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Tesis A RESARCH ON USING THE EFFECTS OF DIFFERENT PELLET BINDERS ON THE PELLET QUALITY AND FATTENING PERFORMANCE AND CARCASS YIELD THE LAMBS FATTENING RATIONS Yavuz GÜRBÜZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Departmant of Animal Science Supervisor: Prof.Dr.Ö.Faruk ALARSLAN 1999, Page: 67 Jury: Prof. Dr Necati IŞIK Prof.Dr. Murat ZİNCİRLİO?LIJ Prof.Dr. Ş. Doğan TUNÇER Prof. Dr. Oktay YAZGAN In this research. the effects of adding different pellet binders on pellet quality and fattening performance and carcass characteristics of lambs were investigated. In this experiment 24 weaned male lambs were fed individualy for 66 days period. The lambs were divided into four groups that each group comprising 6 lambs Experimental rations were as follows: 1st ration was mash form. 2nt*. 3rd ^d 4th rations were i 1 pellet form and molasses, lignobond and aquacup was added as pellet binder to each ration, respectively. No significant effect of the addition of different pellet binders on the rate of fines and pellet durability was determinated. But supplementation of different pellet binders has a significant effect on pelleting efficien y, press capacity, productivity and quality coefficiency. The results obtained from this study were as follows, daily live weight gain; 233.93 g, 276.79, 280.30 g, 283.93 g daily feed consumption; 1.366 kg, 1.556 kg, 1.530 kg and 1.568 kg. feed efficiency; 6.07, 5.88, 5 94 and 5.81, slaughter, weight; 38.87, 42.15, 41.90 and 42.05 kg. hot carcass weights: 18.98, 20.67, 20.93 and 21.22 kg. cold carcass weight; 18.47, 19.99, 19.97 and 20.57 kg. carcass yield; 48.80%, 49.30%. 49.98% and 50.46%. respectively. No significant differences were found between experimental groups for feed conversion ratio and carcass yield. Differences between experimental groups for the other criteria were found significant (P KEY WORDS: Lamb feeding, marino lambs, pellet feed quality, pellet binder, carcass characteristics, feed form