Meyve atıkları ile zenginleştirilmiş gluten içermeyen yeni ekmeklerin geliştirilmesi
Development of gluten-free new breads enriched with fruit wastes
  1. Tez No: 833854
  2. Yazar: BURCU ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÜLSÜNOĞLU KONUŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, pirinç ve kinoa unu ile üretilen glutensiz ekmeklere gıda atığı olarak kavun çekirdeği tozu ilave edilerek fonksiyonel olabileceği düşünülen ekmeklerin üretilmesi amaçlanmıştır. Pirinç ve kinoa ile yapılan glutensiz ekmek, yeşil mercimek protein izolatı ilave edilen ekmek kontrol ekmekleri olarak kabul edilmiş, üç ayrı dozda (%5, %10 ve %15) kavun çekirdeği tozu (KÇT) ilaveli glutensiz ekmekler üretilmiştir. Ekmeklerin pişme kaybı, hacim ve nem analizleri, makro ve mikro besin ögesi miktarları, tekstür ve renk analizleri incelenmiş ve panelistlerce duyusal analizleri puanlandırılmıştır. Ayrıca, toplam fenolik madde (TPC) ve toplam flavonoid madde (TFC) miktarı analizleri, 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) ve Bakır İndirgeyici Antioksidan Kapasitesi (CUPRAC) yöntemleri ile total antioksidan aktivite (TAA) analizleri, HPLC ile fenolik bileşen profili analizi gerçekleştirilmiş ve ekmeklerin in vitro sindirim öncesi (toplam derişim), mide (ağız ve mide) ve bağırsak (ağız, mide ve bağırsak) fazlarındaki biyoerişilebilirlikleri değerlendirilmiş ve geri kazanım indeksleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce breads that are thought to be functional by adding melon seed powder as food waste to gluten-free breads produced with rice and quinoa flour. Gluten-free bread made with rice and quinoa and bread with green lentil protein isolate were considered as control breads, and three different doses (5%, 10% and 15%) of melon seed powder (MSP) were added to produce gluten-free breads with MSP. Baking loss, volume and moisture analysis, macro and micronutrient composition, texture and color analyze of breads were examined and sensory analyzes were scored by the panelists. In addition, total phenolic content (TPC) and total flavonoid content (TFC) analyzes, total antioxidant activity (TAA) analyzes with 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazil (DPPH) and Copper Reducing Antioxidant Capacity (CUPRAC) methods, phenolic component profile analysis were performed by HPLC. The bioaccessibility of the bread in pre-digestion (total concentration), stomach (mouth and stomach), and intestinal (mouth, stomach, and intestine) phases were evaluated and recovery indices were calculated.