Manda döneminde Filistin'de arap-yahudi çatışması (1920-1948)
The arabian-jewish conflict under the mandate in Palestine (1920-1948)
  1. Tez No: 833855
  2. Yazar: TUĞBA KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bir Ortadoğu ülkesi olan Filistin bugünkü resmi adıyla İsrail Devleti sınırları içerisinde yer alan ve antik çağlardan itibaren tarihe konu olmuş bir bölgedir. Kitap gönderilen üç dinin de merkezi sayılan Kudüs'ün burada bulunması bu coğrafyayı önemli kılan nedenlerin başında gelir. Tarih boyunca bitmeyen çatışmaların, kanlı savaşların ve bastırılamayan isyanların merkezi olan Filistin, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı hakimiyetinden çıkıp İngiliz Manda İdaresine girmiştir. 18. yüzyıl sonlarında başlayan Siyonizm faaliyetleri yüzyıllardır diasporada yaşayan Yahudileri, Aliyah denilen göç hareketleriyle“tarihi yurtları”olduğuna inandıkları Filistin'e göç etmeye sevk etmiştir. Bu göç hareketleriyle birlikte de Filistin'de Yahudi nüfusu ve ellerindeki toprak miktarı artarken Arap nüfusu azalmış ve topraklarını kaybetmişlerdir. Bu sebeple Filistin'e yapılan Yahudi göçleri yüzyıllardır bölgede yerleşik halde bulunan Arapları rahatsız etmiş bu durum iki tarafın da sürekli çatışmasına neden olmuştur. İngiltere'nin San Remo Konferansında Filistin'in manda idaresini üzerine alması ile bölgeye yapılan Yahudi göçleri artmış; İngiltere hükümetinin Kasım 1917'de Balfour Deklarasyonunu yayınlamasıyla da Yahudi ulusal yurdunun kurulması İngilizler tarafından onaylanmıştır. Arapların Balfour Deklarasyonu'na verdiği tepkilerle de yaşanan çatışma ortamı giderek şiddetlenmiştir. Uluslararası krizlere ve anlaşmazlıklara sebep olan bu durumu 1948 yılında Filistin'in İngiliz manda idaresinden çıkıp İsrail Devletinin kurulması da çözememiştir.
Özet (Çeviri)
The Palestine, a Middle Eastern country, is a region officially located within the borders of the state of Israel and has been the subject of history since ancient times. The fact that Jerusalem, which is the city that books of revelations was sent, is located here is one of the reasons that make this geography important. Palestine, which has been the center of endless conflicts, bloody wars and irrepressible uprising trought history, got separated from the Ottoman Empire after the First World War and entered the British Mandate Administration. Zionist activities that began at the end of the 18. Century caused Jewish people who had been living in the diaspora for centuries to migrate to Palestine, which they believed to be their“historical homeland”, through immigrations movement called Aliyah. Along with these migration movements, the Jewish population and the amount of land they own in Palestine increased, while the Arab population decreased and lost their land. For this reason, Jewish immigration to Palestine has disturbed the Arabs who have been settled in the region for centuries, which has caused constant conflict between the two sides. With the British taking over the mandate administration of Palestine at the San Remo Conference, Jewish emigrations to the region increased; when the British government published the Balfour Declaration in November 1917, the establishment of the Jewish national homeland was approved by the British. The conflict in the area has increased by the Arabs' reactions to the Balfour Declaration and it also become increasingly violent. This stuation, which led to international crises and disputes, couldn't be resolved with the establishment of the State of Israel and the seperation of Palestine from the British Mandate back in 1948 either.