Nar kabuğu ile beslenen tenebrio molitor larvalarının antioksidan aktivitesinin arttırılması
Increasing the antioxidant activity of tenebrio molitor larvae REED with pomegranate PEEL
  1. Tez No: 798460
  2. Yazar: SEZER DAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÜLSÜNOĞLU KONUŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yenilebilir böcekler; üretiminde daha az su, yem ve alan kullanıldığından geleneksel protein kaynağına göre avantajlı olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca besin içerikleri incelendiğinde geleneksel protein kaynaklarıyla eş değer hatta daha yüksek protein değerlerine sahip olup, çalışmalarda yenilebilir böceklerin beslenmesine göre vücut kompozisyonunda farklılık görülebildiği bildirilmektedir. Gıda endüstrisinin gelişmesiyle birlikte ortaya daha fazla meyve-sebze atığı çıkmakta olup çevresel ve ekonomik olarak zarara neden olmaktadır. Bu atıkların birçoğu; yem ve gübre olarak kullanıldığından içerdikleri birçok katma değeri yüksek bileşenlerin kaybına sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasında; yenilebilir bir böcek türü olan Tenebrio molitor larvalarının, endüstriyel nar kabukları ile beslenmesi sonucunda antioksidan aktivitesi ve besin kompozisyonunda oluşacak değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Farklı oranlarda mısır unu ve nar kabuğu (1:1, 1:2 ve 1:4) kombinasyonları larva gelişimi için hazırlanmıştır. Her bir kombinasyona 50 adet larva eklenmiş ve 12 gün inkübasyona bırakılmıştır. Referans (NA) olarak mısır unu kullanılmıştır. İnkübasyonun 0., 4., 8. ve 12. gününde larvalar toplanarak; ağırlık kazanımı, hacim artışları ve canlılık oranları belirlendikten sonra analizler için -18oC'de depolanmıştır. Ayrıca kimyasal kompozisyon analizleri yapılmıştır. Larvaların ve larval fermentasyon sonrası substratın fenolik profilindeki değişim HPLC-PDA kullanılarak belirlenmiş ve toplam fenolik madde, toplam flavonoid miktarı, CUPRAC ve DPPH analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda en fazla ağırlık kazanımı ve canlılık oranı 1:1 mısır unu: nar kabuğu (NB) kombinasyonunda bulunmuştur. Ağırlık kazanımı incelendiğinde NA besiyerinde %58,65'lik bir artış görülürken, NB besiyerinde %88,31'lik bir artış gözlemlenmiştir. NB besiyerinde beslenen larvalarda %61,56'lık bir hacim artışı görülürken NA besiyerinde beslenen larvalarda %47,48'lik bir artış görülmüştür. TPC analizine göre; NA besiyerinde beslenen larvalarda azalma gözlemlenirken, NB besiyerinde beslenen larvalarda farklılık bulunmamıştır. TFC analizinde, her iki grup için de değişiklik gözlemlenmemiştir. CUPRAC analizi için tüm gruplar arasında NB besiyerinde beslenen larvalarda antioksidan aktivitesi en yüksek 4. günde gözlenmiştir. DPPH analizinde, NB besiyerinde beslenen larvalarda 12. günde anlamlı bir artış göstermiştir. Larvaların kimyasal kompozisyonda karbonhidrat ve kül miktarlarında artış gözlemlenirken, lipit ve protein miktarlarında azalma gözlemlenmiştir. HPCL analizi sonucunda NB besiyerinde beslenen larvaların 8. ve 12. gününde ellajik asit saptanmıştır. Ayrıca, NB besiyerinde beslenen larvaların fenolik profilinde NA besiyerine kıyasla daha fazla gallik asit miktarına sahip olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, nar kabuğu ile zenginleştirilmiş besiyerinde beslenen larvaların gelişim performansları daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, nar kabuğunda yüksek miktarda bulunan ellajik asidin larvalarda birikim göstermesi, bu konuda yapılacak olan çalışmalar açısından umut verici olduğu düşünülmektedir. Fenolik bileşikler ile zenginleştirilmiş larvaların insan tüketimi için gıdalarda kullanılması ile hayvansal proteinlere alternatif olması ve gıdaya fonksiyonel bir özellik kazandırılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Edible insects are promising protein sources compared to many traditional ones due to the use of less water, feed and space in production. In addition, their protein content is equivalent to or even higher than traditional protein sources. According to literature, the body composition of edible insects may be influenced by the composition of the dietary supplementation. In the food industry, there are huge amount of fruit and vegetable wastes. These wastes cause damage both environmentally and economically, if they discarded. However, these wastes contain high amount of value-added compounds, most of them are used as animal feed. By valorization of these wastes, both ecological and economic benefits can be achieved. In this thesis; it is aimed to examine the antioxidant activity of Tenebrio molitor larvae fed with industrial pomegranate peel and to determine the chemical composition of larvae. Different combination (1:1, 1:2 and 1:4) of corn flour and pomegranate peel were prepared for larval growth. Fifty larvae were added into each jar and incubated for 12 days. Corn flour was used as reference (NA). The larvae were collected and counted at 0, 4, 8 and 12 day fermentation. The weight gain, volume and survival rate of the larvae were determined and they stored at -18oC for further analysis. Additionally, chemical composition analysis was performed for larvae. Phenolic profile of the larvae and the substrate after larval fermentation was determined by using HPLC and total phenolic content, total flavonoid content, CUPRAC and DPPH analyzes were also determined. As a result, the highest weight gain, volume and survival rate were found in the larvae fed with a combination of 1:1 corn flour and pomegranate peel (NB). An increase in the amount of carbohydrate and ash were observed in the chemical composition of larvae, while a decrease in the amount of lipid and protein were found. For TPC, a decrease was observed in the larvae fed with NA, while no difference was found in the larvae fed with NB. In the TFC analysis, there were no significant differences among treatments. Among all groups for CUPRAC and DPPH analysis, the larvae fed with NB showed the highest activity on the 4th and 12th day, respectively. When HPLC analysis was examined, ellagic acid was detected on the 8th and 12th day of the larvae fed with NB. When all groups were compared, gallic acid was found in the highest amount in larvae fed with NB. As a conclusion, the development of larvae fed on the medium enriched with pomegranate peel was found to be higher than the reference group. In addition, the accumulation of ellagic acid in the larvae fed with pomegranate peel, which contains high amounts of ellagic acid, is thought to be promising for future studies. By using the larvae enriched with phenolic compounds in foods for human consumption, it will be possible both to be an alternative to animal proteins and to give the food a functional feature.