Kisspeptin ve endometriyal polip ilişkisi
The relationship between kisspeptin and endometrial polyp
- Tez No: 833857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KAYACIK GÜNDAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Jinekolojik hastalarda anormal uterin kanamaya en sık neden olan patolojilerden biri endometriyal poliplerdir. Kisspeptinler ise üreme fizyolojisinin düzenlenmesi için gerekli olan bir hipotalamik nöropeptid ailesidir. Bu araştırma ile endometriyal polip patogenezinde kisspeptinin rolünü ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif bir çalışma olarak tasarlanmış olup Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na anormal uterin kanama, infertilite, subfertilite, dismenore şikayetleri veya kontrol amacı ile başvuran 50 hastayı içermektedir. Hastalar endometriyal biyopsi sonuçlarına göre iki gruba ayrılmıştır. I. grup histopatolojik tanısı endometriyal polip gelen hastaları, II. grup ise normal gelen hastaları içermektedir. Hastaların periferik venöz kan örnekleri ve endometriyal dokuları kisspeptin gen (KISS1) ekspresyonu açısından; endometriyal dokuları kisspeptinin immunohistokimyasal boyanması açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Endometriyal polip ve kontrol grubunun kan ve endometriyal dokularında KISS1 gen ekspresyonu açısından anlamlı fark bulunmadı (p=0,399 ve p=0,387).
Özet (Çeviri)
Introduction: Endometrial polyps are one of the most common pathologies that cause abnormal uterine bleeding in gynecological patients. Kisspeptins are a family of hypothalamic neuropeptides required for the regulation of reproductive physiology. In this study our goal is to reveal the role of kisspeptin in the pathogenesis of endometrial polyps. Methods: Our research was designed as a prospective study, including 50 women who applied to Afyonkarahisar Health Sciences University Medical Faculty Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology with complaints of abnormal uterine bleeding, infertility, subfertility, dysmenorrhea or for routine check-up. The patients were divided into two groups according to the endometrial biopsy results. One, histopathologically diagnosed patients with endometrial polips and the other group with normal histopathological results. Peripheral venous blood samples and endometrial tissues of the patients were evaluated for kisspeptin (KISS1) gene expression; endometrial tissues were evaluated for immunohistochemical staining of kisspeptin. Results: There was no significant difference in terms of KISS 1 gene expression in the blood and endometrial tissues of endometrial polyp and control groups (p=0,399 and p=0,387).