Normal kilolu ve fazla kilolu / obez polikistik over sendromlu(PKOS) kadınların endometriumlarında KISS-1 ekspresyonun araştırılması
- Tez No: 901663
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DOÇ. DR. MERYEM HOCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Artan kanıtlar, polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınlarda serum kisspeptin seviyelerinin arttığına dair bulgular sunmasına rağmen, vücut kitle indeksi (VKİ) ile serum kisspeptin düzeyleri arasındaki ilişkiye dair çelişkili sonuçlar bildirilmektedir. Ayrıca, PKOS olan kadınların endometriumlarında KISS-1 ekspresyonunu henüz araştırılmamıştır. Bu çalışmada normal kilolu ve fazla kilolu / obez PKOS'lu kadınların endometriumlarında KISS-1 ekspresyonun ve bunun klinik ve metabolik parametreler ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Bu prospektif kesitsel çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerinde 21.11.2023- 01.01.2024 yılları arasında kliniğimize başvuran, ESHRE/ASRM 2003 Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı alan ve PKOS tanısı almayan over rezervi normal ve fertil olan hastalar dahil edildi. Hastalar VKİ'ne göre şu şekilde sınıflandırıldı: Grup I: PKOS olan normal kilolu kadınlar (BMI:18,5-24,9); Grup II: PKOS olan fazla kilolu/obez (BMI: ≥25); Grup III: PKOS olmayan normal kilolu kadınlar (kontrol grup) (BMI:18,5-24,9); Grup IV. PKOS olmayan fazla kilolu/obez kadınlar (kontrol grup) (BMI: ≥25). Tüm hastaların alınan endometrial doku örnekleri Pipelle endometrial örnekleme yöntemi ile histolojik olarak değerlendirildi. Preparatlar, ışık mikroskobu ile incelendi ve histoskor (H skoru) yöntemiyle hücre boyanma oranı ve yoğunluğu hesaplandı. Boyanma yoğunluğu ve yüzdesi çarpılarak toplam immünohistokimya boyanma skoru elde edildi. Boyanma skorlarının ortalaması final H skoru olarak belirlendi. PKOS grubunda kontrol grubuna kıyasla hem bez epiteli hem de stromal hücrelerde ölçülen ortanca KISS-1 H skoru daha yüksek saptandı (Bez epiteli ölçümleri → 181,3 karşı 93,1; p 130'un üzerinde olması %81,8 duyarlılık ve %81,8 özgüllük ile PKOS'u öngördüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
Despite increasing evidence suggesting elevated serum kisspeptin levels in women with polycystic ovary syndrome (PCOS), conflicting results have been reported regarding the relationship between body mass index (BMI) and serum kisspeptin levels. Additionally, KISS-1 expression in the endometrium of women with PCOS has not yet been investigated. This study aimed to examine the expression of KISS-1 in the endometrium of normal-weight and overweight/obese women with PCOS and to evaluate its association with clinical and metabolic parameters. This prospective cross-sectional study included patients who visited the gynecology outpatient clinics of Istanbul Medeniyet University Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between 21.11.2023 and 01.01.2024. The participants included those diagnosed with PCOS according to the 2003 ESHRE/ASRM Rotterdam criteria, as well as women without PCOS who had normal ovarian reserve and fertility. Patients were classified based on BMI as follows: Group I: Normal-weight women with PCOS (BMI: 18.5-24.9); Group II: Overweight/obese women with PCOS (BMI: ≥25); Group III: Normal-weight women without PCOS (control group) (BMI: 18.5-24.9); Group IV: Overweight/obese women without PCOS (control group) (BMI: ≥25). Endometrial tissue samples from all patients were histologically evaluated using the Pipelle endometrial sampling method. The samples were examined using light microscopy, and the percentage and intensity of cell staining were calculated using the histoscore (H-score) method. The final H-score was determined by multiplying the staining intensity and percentage, resulting in a total immunohistochemical staining score. The average staining scores were recorded as the final H-score. The median KISS-1 H-score was found to be significantly higher in both the glandular epithelium and stromal cells in the PCOS group compared to the control group (Glandular epithelium measurements → 181.3 vs.