Açıklanamayan tekrarlayan gebelik kayıplarında kadın ve erkek faktörün oksidatif stres ve psikolojik açıdan değerlendirilmesi
Oxidative stress and psychological evaluation of male and female factors in unexplained recurrent pregnancy loss
  1. Tez No: 833859
  2. Yazar: ELİF YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Tekrarlayan gebelik kaybı sıklığı %1-2 arasında olan önemli bir sağlık sorunudur. Açıklanamayan TGK'nın etiyolojisinde oksidatif stres ve psikolojik faktörlerin etkisinin olduğu düşünülmektedir. Psikolojik durum bozukluklarında oksidatif stresin etkisi olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Bu doğrultuda açıklanamayan TGK'ları olan çiftlerde oksidatif stresi hem kadın hem de erkekte değerlendirmeyi ek olarak psikolojik durumun etkilerini saptamayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Kasım 2021-Temmuz 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Polikliniği'ne TGK nedeniyle başvuran toplam 51 çift (25 açıklanamayan TGK; hasta grubu, 26 uterin septum dışında başka bir açıklayıcı nedeni olmayıp TGK olan ve düzeltici operasyon sonrası gebe kalan; kontrol grubu) prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hem hasta hem de kontrol gruplarından alınan kan örnekleri ile tiyol-disülfid ve iskemi modifiye albümin (İMA) çalışıldı. Ek olarak çalışmaya katılan tüm olguların psikolojik durumları DASS-21 ölçeği ile değerlendirildi. Sonuçlar SPSS v.20.0 ile analiz edildi. Bulgular: Kadın grupları tiyol, disülfid ve İMA açısından karşılaştırıldığında tiyol kadın kontrol grubunda, İMA kadın hasta grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). Sonuç: Açıklanamayan tekrarlayan gebelik kayıplarında tiyol-disülfid dengesi hem erkek hem kadında disülfid yönünde artmaktadır. Açıklanamayan tekrarlayan gebelik kayıplarında saptadığımız oksidatif stres tedavi stratejilerine yön verebilir gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Recurrent pregnancy loss (RPL) is an important health problem with a frequency of 1-2%. Oxidative stress and psychological factors are thought to be involved in the etiology of unexplained RPL. Studies have shown that oxidative stress has an effect on psychological status disorders. Accordingly, we aimed to evaluate oxidative stress in both men and women in couples with unexplained recurrent pregnancy loss and to determine the effects of psychological status. Patients and Methods: Between November 2021 and July 2022, a total of 51 couples (25 with unexplained RPL; patient group, 26 with RPL without any other explanatory cause other than uterine septum and conceived after corrective surgery; control group) who were admitted to University of Health Sciences Etlik Zübeyde Hanım Women's Health Training and Research Hospital Polyclinic for recurrent pregnancy loss were prospectively included in the study. Blood samples obtained from both patient and control groups were analyzed for thiol disulfide and ischemia modified albumin (IMA). In addition, the psychological status of all patients participating in the study was evaluated with the DASS-21 scale. The results were analyzed with SPSS v.20.0. Results: When the female groups were compared in terms of thiol, disulfide and IMA, thiol was significantly higher in the female control group and IMA was significantly higher in the female patient group (p0.05). Conclusion: In unexplained recurrent pregnancy loss, thiol disulfide balance is increased in the disulfide direction in both men and women. The oxidative stress we found in unexplained recurrent pregnancy loss may guide treatment strategies.