Financialization of the renewable energy transition and its political and social impacts: Akhisar case
Yenilenebilir enerji dönüşümünde finansallaşma ve politik ve sosyal etkileri
- Tez No: 833868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Özellikle son 20 yıldır iklim krizinin artan yan etkileri ekonomik ve politik aktörleri alışılmış politik ve ekonomik davranış ve tutumlarından vazgeçmeye zorlamaktadır. Birleşmiş Milletlerin yedinci sürdürülebilir kalkınma amacı olarak belirlediği enerji dönüşümü bu aktörler tarafından iklim krizine karşı sunulan çözümlerden biri olarak önümüze çıkmaktadır. Bu tez yenilenebilir enerji dönüşümünün finansallaşmasını politik ve ekonomik etkilerine odaklanarak kritik bir perspektiften incelemektedir. İlk olarak neoliberalizmin kurumsallaşmasıyla paralel bir şekilde ortaya çıkan enerji dönüşümündeki küresel paradigma değişimi ele alınmaktadır. İkinci olarak gelişmekte olan ekonomilerde finansallaşmanın etkileri ve 1980'den günümüze Türkiye'nin politik ekonomisi literatür taramasıyla birlikte tartışılmaktadır. Üçüncü olarak Türkiye'nin enerji dönüşümü yolculuğu ve finansallaşmanın enerji dönüşümü konusunda politika yapım sürecine etkileri 1996 ile Temmuz 2023 tarihi arasındaki meclis oturumlarının kayıtlarının söylem analizi yapılarak tartışılmaktadır. Son olarak enerji dönüşümünün finansallaşmasının yerel etkilerini görmek üzere Akhisar'da yarı yapılandırılmış mülakat metodu ile gerçekleştirilen sosyal etki analizinin sonuçları incelenmektedir. Farklı coğrafi seviyelerdeki bu etkiler sonuç bölümünde birlikte tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The exacerbating adverse effects of the climate crisis drive the political and economic actors to maneuver from the accustomed political and economic behaviors and attitudes, especially in the last two decades. Energy transition as a seventh sustainable development goal of the United Nations becomes one of the solutions offered by those actors. This thesis focuses on the financialization of the renewable energy transition and its political and social effects at the global, national, and local levels. Firstly, the thesis elucidates how the global paradigm shift in the energy transition parallels neoliberal structuring. Secondly, the effects of financialization on emerging countries and the Turkish political economy between 1980 and today are discussed with a literature review. Thirdly, the Turkish energy transition path is analyzed, and the impacts of financialization on the policy-making process are elaborated with a discursive analysis of the parliamentary minutes' records from 1996 to July 2023. Fourthly, the results of the social impact assessment of the solar energy transition process are conducted through semi-structured interviews with different sectors, and the local municipality in the Akhisar region is analyzed to see the impacts of the financialization of energy transition at the local level. The impacts at different geographical levels are discussed together in the conclusion chapter.