Bireylerin özyeterlilik algısı, bağlanma stilleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi.
Examining the relationship, individuals' perception of self-efficacy and attachment styles and personality traits
  1. Tez No: 833908
  2. Yazar: FATMA SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma bireylerin özyeterlilik algısı, bağlanma stilleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında 18- 45 yaş aralığındaki genç yetişkinlere kartopu yöntemi ile ulaşılmış, 256 kişilik bir örneklem grubu belirlenmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları Genel Özyeterlilik Ölçeği, Eysenck Kişilik Envanteri- Gözden Geçirilmiş Kısa Form, İlişki Ölçekleri Anketi'dir. Araştırmada korelasyonel tasarım kullanılmış olup, araştırmacı tarafından değişkenlere herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Veri analizi için SPSS 25 istatistik programından yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında özyeterlilik algısı ile güvenli bağlanma, korkulu bağlanma ve nevrotizm arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki olduğu saptanırken, özyeterlilik algısı ile dışadönüklük arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Kişilik özelliklerinden nevrotizm ile bağlanma stillerinden korkulu ve saplantılı bağlanma arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki saptanırken, nevrotizm ile dışadönüklük arasında negatif yönlü, anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Kişilik özelliklerinden dışadönüklük ile bağlanma stillerinden güvenli bağlanma arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, özyeterlilik algısı ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, tartışılıp gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between individuals' self-efficacy perception and attachment styles and personality traits. Within the scope of the research, young adults between the ages of 18 and 45 were reached by snowball method and a sample group of 256 people was determined. The data collection tools of the study were General Self-Efficacy Scale, Eysenck Personality Inventory-Revised Short Form, Relationship Scales Questionnaire. A correlational design was used in the study and no intervention was made by the researcher to the variables. SPSS 25 statistical program was used for data analysis. Based on the findings, it was determined that there is a positive and significant relationship between self-efficacy perception and secure attachment, fearful attachment, and neuroticism. Additionally, there was a negative relationship between self-efficacy perception and extraversion. Among the personality traits, a positive and significant relationship was found between neuroticism and fearful and preoccupied attachment styles, while a negative and significant relationship was observed between neuroticism and extraversion. Furthermore, a positive and significant relationship was detected between extraversion and secure attachment. Moreover, it was concluded that there was no significant relationship between self-efficacy perception and gender. The obtained results were discussed, and recommendations were made for future studies. The obtained findings have been discussed, and recommendations have been made for future studies.