Patlayıcı ve patlayıcı karışımlarının performanslarının termodinamik yaklaşımlarla belirlenmesi
Determination of the performances of explosive and explosive mixtures by thermodynamic approaches
  1. Tez No: 833907
  2. Yazar: KÜBRA KÖŞE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Chemical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Patlayıcılar yüksek enerjili malzemelerdir ve performanslarının kontrol edilmesi hem askeri hem de endüstriyel uygulamalarda kritiktir. Bu çalışmada, çeşitli yüksek enerjili patlayıcıların tek başlarına ve birbirleriyle olan karışımlarının performans özellikleri termodinamik yaklaşımlarla değerlendirilmiştir. Performans özellikleri kapsamında patlayıcıların patlama ısısı, patlama sonrası oluşan gaz hacmi, patlayıcının gücü, TNT denkliği, patlama reaksiyonunun ulaşabileceği maksimum sıcaklık, patlama hızı ve patlama basıncı değerleri belirlenmiştir. Bu amaç için öncelikle patlayıcıların olası patlama reaksiyonları Kistiakowsky-Wilson (KW), Springall-Roberts (SR) ve Kamlet-Jacobs (KJ) prensiplerinden yararlanılarak önerilmiştir. Önerilen reaksiyonların ısı değerleri reaksiyonu oluşturan bileşenlerin standart oluşum entalpilerinden hesaplanmıştır. Patlama sonrası oluşan gaz hacimleri reaksiyonlardan çıkan gaz ürünlerin mol sayısından hesaplanmıştır. Patlayıcıların gücü ise patlama ısısı ve patlama sonrası oluşan gaz hacmi temel alınarak hesaplanmıştır. Kullanılan yönteme göre elde edilen sonuçlarda farklılıklar gözlenmiştir ve RDX/CL-20, HMX/ONC ve ONC/TKX-50 gibi bazı patlayıcı karışımları kendisini oluşturan patlayıcıların tek başlarına gösterdiği güçten daha yüksek güç değerleri göstermiştir. Diğer taraftan, patlayıcıların gücünün patlama hızı ve patlama basıncı ile ilişkili olduğu da görülmüştür. Ek olarak, patlayıcılara belli oranlarda alüminyum (Al) ilavesinin patlayıcının gücüne olan etkisi incelenmiştir. Yapılan hesaplamalar ikincil patlayıcılara bir miktar Al ilavesinin patlayıcının gücünü arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Explosives are high-energy materials and controlling of their performances are critical for both military and industrial applications. In this work, the performance properties of various high-energy explosives and their mixtures were evaluated using thermodynamic approaches. Heat of explosion, volume of gaseous products after the explosion, power of explosive, TNT equivalence, maximum temperature that the reaction can reach, detonation velocity and detonation pressure were determined in the scope of performance properties. For this purpose, initially, possible explosion reactions of the explosives were proposed by applying Kistiakowsky-Wilson (KW), Springall-Roberts (SR) and Kamlet-Jacobs (KJ) principles. Heat values of the proposed explosion reactions were calculated from standard formation enthalpies of the reaction components. Volumes of the gaseous formed after explosion were calculated from mole numbers of gaseous products come out from the reactions. Power of the explosives was calculated based on heat of explosion and volume of gaseous products after the explosion. The results were deviated depending on the method used and some of the explosive mixtures such as RDX/CL-20, HMX/ONC, and ONC/TKX-50 showed higher power values that that of themselves single explosive components. On the other hand, it has also been observed that power of the explosives is related to the detonation velocity and detonation pressure. Moreover, effect of addition of certain amounts of aluminum (Al) to the explosives on the power was investigated. The calculations showed that the addition of some amount of Al to the secondary explosives increases the power of the explosive.