Güncel Tuzla Gölü'nün sedimantolojik incelenmesi (Sarıoğlan-Kayseri)
Sedimantological investigation of modern Tuzla Lake (Sarıoğlan-Kayseri)
  1. Tez No: 83393
  2. Yazar: MÜMTAZ KİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Doktora Tezi GÜNCEL TUZLA GÖLÜ'NÜN SEDİMANTOLOJİK İNCELEMESİ SARIOĞLAN, KAYSERİ Mümtaz KİBAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği AnabUim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI Bu çalışmada, Türkiye'nin Orta Anadolu Bölgesinde yer alan Kayseri Tuzla Gölü'nün Holosen tortulları incelenmiştir. Sivas Havzasının batısında yer alan Tuzla Gölü drenaj alanı, Kırşehir Bloku ile Doğu Toros Platformunun Tersiyer' de çarpışması sonucu oluşmuştur. Mevcut göl çukurluğu tektonik kökenlidir ve eski akarsu yatağıdır. Geç Kuvaterner sedimentler ve çevrenin morfolojik özellikleri eski akarsuların güneyden kuzeye ilerlediğini ve Kızılırmak Nehrine kavuştuğunu göstermektedir. Çeşitli kolları içine alan muhtemelen menderesti eski akarsular taşıdıkları yüksek orandaki sedimentleri çöküntü alanının kuzey kesiminde zamanla biriktirerek set gölünü oluşturmuşlardır. Tuzla Gölü'nün oluşum yaşı 7000 yıldan daha eski değildir. Kimyasal, mineralojik ve palinolojik analiz sonuçlan havza tortullarının iki aşamada biriktiğini göstermiştir. Bunlar göl oluşmadan önceki açık havza tortulları (akarsu kökenli) ve göl oluştuktan sonra gelişim gösteren kapalı havza (göl) tortullarıdır. Havzadaki güncel birikimin temelini teşkil eden daha yaşlı açık havza tortulları kaba kırıntılılardır. Feldspat, plajioklaz, kuvars ve kalsit mineralleri ile mağmatik kayaç parçaları ana mineralojik bileşenleri oluşturmuştur. Havzanın kapanması ve gölün oluşumu ile birlikte evaporitik şartlar içinde güncel tortullar göl alanında çökelmeye başlamışlardır. Gölün oluşumundan itibaren iklimsel değişmelere de uygun olarak tortullaşma süreçleri değişmiş ve güncel göl tortullarında derinlik ile birlikte değişen farklı karakterde üç mineralojik zon tanımlanmıştır. Bunlar Tuzla Gölü'nün ilk oluşum dönemine karşılık gelen alt zon (I. zon), gölün olgunluk dönemini karakterize eden orta zon (H. zon) ve gölün kuruma dönemine geçtiği üst (HL zon) zondur. Üst zon güncel tortulları temsil eder. Güncel tortullar havza dışından havza içine doğru dolomit, magnezit, jips, halit ve basanit şeklinde evaporitik bir zonlanma göstermektedir. 1999, 103sayfa ANAHTAR KELİMELER : Modern Tuzla Gölü, evaporasyon, göl sedimentleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis SEDIMENTOLOGICAL INVESTIGATION OF MODERN TUZLA LAKE, SARIOGLAN, KAYSERİ Mümtaz KİBAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI This study presents the modern and Holocene deposits of Kayseri Tuzla lake located in central Anatolia of Turkey. The Tuzla Lake watershed is situated in the western part of Sivas Basin which occurred by the collision of eastern Torid Platform and the Kırşehir Block during the Tertiary. The present lake depression is techtonic in origin, however, it was occupied by streams before the lake formation. Late Quarternary sediments and morphology of the environment display that old streams had been flowed from south to north and discharged into Kızılırmak. The old streams, which were probably meandering or anastomosing, were clogged from north side, because of high sediment deposition in the depression and then Tuzla Lake was occurred as a dam or water reservoir. Occurrence time of the lake is not older than 7 ka based on palinological data. The results of chemical and mineralogical analyses showed that the sediments in the area were deposited in two steps. These are open-basin deposites (river originated) prior to the lake occurrence and closed-basin deposites (lake originated) building up after the lake occurrence. Older basin sediments constituting the base of modern deposition in the watershed are of elastics and coarse grains. Main mineralogical composition is formed by feldspar, quartz, calcite, plagioclase and magmatic rock fragments. After basin was closed and the lake was formed, modern lake sediments under evaporitic conditions began to deposit. Since lake occurence parallel to climatic changes deposition process varied, and three different characteristics of mineral zonation changing with depth were developed. These three mineralogical zones are bottom zone of occurrence phase of the lake (zone I), medium zone characterizing maturity period of the lake (zone II) and upper zone of the drying period of the lake (zone DT). Upper zone represents the recent lake sediments. Modern lake deposites have an evaporitic separation which is in the consequative order of dolomite, magnesite, gypsum, halite and basanite toward the lake. 1999, 103pages KEY WORDS : Modern Tuzla Lake, evaporation, lake sediments.