Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze iktisat terimleri üzerine söz varlığı incelemesi
An analysis of the vocabulary of economics terminology from the establishment of the republic to the present
- Tez No: 833942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BÜLBÜL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırmada, Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar olan süreçte Türk iktisat sisteminin kullandığı terimlerin değişimi incelenmiştir. Çalışmada Öz Türkçeleşme politikalarıyla üretilen veya yeniden dolaşıma giren iktisat terimleri tespit edilerek, grafikler ile sunulmuştur. Bu çalışmada, iktisat terimleriyle ilgili yapılan dilbilim çalışmaların sınırlı olduğu göz önüne alınarak, terimlerin yıllara göre değişimi takip edilebilmektedir. Araştırma, Cumhuriyet döneminin başlarında yayınlanan iktisat kongrelerinin belgeleri, gazeteler, TCMB raporları ve Türk Dil Kurumunun Türkçe Sözlüklerini kaynak olarak kullanır. Ayrıca, tematik ekonomi sözlükleri de incelenmiştir. Basılı sözlüklerin yayınlanma sırasına göre ekonomi kavram alanında kullanılan kelimeler ve günümüzdeki kullanım durumu art zamanlı dilbilim yöntemiyle ele alınmıştır. Bu çalışmanın sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'nin yüz yıllık sürecinde değişen iktisat terimleri gözler gönüne serilmiş olup; iktisat, dilbilim veya ilgili diğer konularda yapılacak olan çalışmalara kaynak olabileceği düşünülerek derli toplu bir şekilde grafikler ile desteklenip sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the changes in the terms used in the Turkish economic system from the declaration of the Republic to the present day have been examined. The study identifies the economic terms produced or reintroduced into circulation through the policies of“Öz Türkçeleşme”(Turkification) and presents them with graphs. Considering the limited linguistic studies on economic terms, the changes in these terms can be tracked over the years. The research utilizes documents from economic congresses published in the early years of the Republic, newspapers, Central Bank of the Republic of Turkey reports, and the Turkish Language Institution's Turkish dictionaries as sources. In addition, thematic economic dictionaries have been examined. Words used in the field of economics, based on the order of publication of printed dictionaries, and their current usage status have been studied using real-time linguistics methods. The outcome of this study unveils the changing economic terms in the one-hundred-year process of the Republic of Turkey and is presented in an organized manner with graphs, aiming to serve as a resource for future studies in economics, linguistics, or related fields.