Türkiye'de demokrasi ve iktisadi gelişme: Politika önerileri
Democracy and economic development in Turkey: Policy recommendations
  1. Tez No: 839000
  2. Yazar: DİLEK GÜRCÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE CÖMERTLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin nedenleri coğrafi koşullar, kuruluş yerleri, genler, doğal afetler, salgınlar ve hatta kadere bile bağlanmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar ülkelerin gelişmişlik düzeyini ülkelerin yönetim biçimlerine göre şekillenen siyasal ve ekonomik kurumlara bağlamaktadır. Bu kurumlar, toplumların, hukuk sisteminden, eğitim sistemine, kültürel yapısından ahlaki yapısına kadar tüm hayati yapılarıdır ve bu yapılar bizzat şekillendirdiği kuruluşlar vasıtasıyla ülkenin tüm politik ve bundan şekillenen ekonomik alt yapısını belirlemektedir. İktisatçılar, ekonomik sistemin nasıl çalıştığını ve sistem içindeki aktörlerin eylemlerinin sonuçlarından sistemin ve aktörlerin nasıl etkilendiğini açıklarken gelişme sorununa da çözüm önerileri üretmektedir. İktisat üretim, tüketim ve bölüşüm süreçlerini bir arada ele alırken sadece sorunları tespit etmeyi değil çözümüne de katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ülkelerin sadece ekonomik büyümesini değil insanların yaşam kalitesini arttıran tüm boyutlarını kapsayan iktisadi gelişme kavramı son yıllarda demokrasi ile birlikte ele alınmaya başlanmış ve demokrasinin iktisadi gelişmeye etkisi ya da iktisadi gelişmenin demokrasiye etkisi sıkça araştırmalara konu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, siyasi ve ekonomik kurumların, toplumların demokratik yapılarına göre şekillendiği tezinden hareketle Türkiye'de Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze iktisadi gelişme ve demokrasinin gelişimini makroekonomik göstergeler ve endeksler yardımıyla ortaya koyarak Türkiye için politika önerileri sunmaktır. Çalışmada hipotezli sınama yöntemi kullanılmış olup, doküman analizi, betimsel ve çıkarımsal istatistiklerle oluşturulmuş tabloların karşılaştırmalı bir analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın bu alanda teorik ve ampirik araştırma yapacak olanlara ve politika yapıcılara katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The reasons for the level of development of countries have been attributed to geographical conditions, places of establishment, genes, natural disasters, epidemics and even fate. Recent studies attribute the level of development of countries to the political and economic institutions shaped according to the forms of governance. These institutions are the vital structures of societies, from the legal system to the education system, from the cultural structure to the moral structure, and these structures determine the entire political and economic infrastructure of the country through the institutions they shape. Economists explain how the economic system works and how the system and the actors within the system are affected by the consequences of the actions of the actors within the system, while proposing solutions to the problem of development. While economics deals with production, consumption and distribution processes together, it aims not only to identify problems but also to contribute to their solution. In recent years, the concept of economic development, which covers not only the economic growth of countries but also all dimensions that increase the quality of life of people, has begun to be considered together with democracy and the effect of democracy on economic development or the effect of economic development on democracy has been the subject of frequent research. Based on the thesis that political and economic institutions are shaped according to the democratic structures of societies, this study aims to present policy recommendations for Turkey by revealing the development of economic development and democracy in Turkey since the foundation of the Republic with the help of macroeconomic indicators and indices. The hypothesized testing method was used in the study and a comparative analysis of tables created by document analysis, descriptive and inferential statistics was made. It is hoped that this study will contribute to theoretical and empirical research and policy makers in this field.