Imperceptible multitude: Transformation of feminist subjectivities and political practices in contemporary Turkey
Algılanamayan çokluk: Günümüz Türkiye'sinde feminist öznelliklerin ve politik pratiklerin dönüşümü
- Tez No: 833944
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ GÖKŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu tez Türkiye'de 2000 sonrası dönemde feminist politikanın ve öznellik biçimlerinin dönüşümü inceliyor. Tez, feminist gece yürüyüşlerine katılan kadın+ sayısındaki belirgin artışa ve feminist fikirlerin gündelik yaşama doğru giderek daha fazla yayılmasına rağmen, Türkiye'deki bağımsız feminist örgütlerin kapanmasını nasıl açıklanabilir sorusunu ortaya koyuyor. Tez, İstanbul'da feminist gece yürüyüşüne katılan kadınlar+ ile nitel ve nicel araştırmaların bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemine dayanıyor. Araştırmanın nitel kısmı, derinlemesine görüşmeler, katılımcı gözlem ve feminist tarihteki kurucu dergilerin içerik analizini içeren etnografik araştırmaya dayanırken, araştırmanın nicel kısmı İstanbul'da Feminist Gece Yürüyüşü 'ne katılanları içeren kapsamlı bir ankete dayanmaktadır. Bu tezde feminist hareketin dar bir aktivist çevrenin sınırlarının ötesine geçip daha çoğulcu, merkezsiz bir taban hareketi olarak belirmeye başladığını iddia ediyorum. Bu ise, hareketin sınıf, demografik ve mekansal bileşiminde anlamlı bir değişimi beraberinde getiriyor. Hareketin sınıf bileşimi orta ve üst-orta sınıftan alt sınıflara güvencesiz ve bilişsel emeğe doğru değişirken, hareket mekansal olarak şehir merkezlerinden şehrin çeperlerine doğru, yaş dağılımı olarak ise orta yaşlardan daha genç kuşaklara doğru bir genişleme eğilimi gösteriyor. Bu bağlamda tez, bazı kritik anlarda sokak protestoları, yürüyüşler ve sosyal medya kampanyaları şeklinde kendini gösterirken, hareket ağırlıklı olarak gündelik hayatı ön planda tutan prefigüratif bir siyasete doğru evirildiğini iddia ediyor.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the transformations in feminist politics and the forms of subjectivities in the post-2000s period in Turkey. It raises the question of what explains the termination of independent feminist organizations in Turkey, despite the apparent increase in the number of women+ participating in feminist night marches and the remarkable diffusion of feminist ideas to everyday life. It is based on a mixed-method study with a combination of qualitative and quantitative research with women+ taking part in the feminist night march in Istanbul. The qualitative part of the research includes in-depth interviews, participant observation, and content analysis of the founding journals in feminist history, while the quantitative part of the research includes an extensive survey of participants in the Feminist Night March in İstanbul. The dissertation argues that the feminist movement expands beyond the confines of a narrow activist circle and emerges as a broad, pluralistic, decentralized grassroots movement. This brings with it a change in class and spatial composition of the movement. While the class composition of the movement changed from the middle and upper-middle class to the lower classes and towards precarious and cognitive labor, the movement tended to expand spatially from city centers to peripheries and from middle-aged to younger generations. It argues that while the movement manifests itself in the form of street protests, marches, and social media campaigns at some critical moments, it is predominantly evolving towards a prefigurative politics that prioritizes everyday life in the form of rhizomatic networks.