Re-membering the past on stage: Semiotic resistance and political historiography in Suzan-Lori Parks's historical plays
Geçmişi sahnede yeniden hatırlamak: Suzan-Lori Parks'ın tarihsel oyunlarında göstergebilimsel direniş ve siyasi tarih yazımı
- Tez No: 958328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BİLGİN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Afrikan Amerikan teatralliği, baskın tarihsel söylem içinde yerleşik olan Siyah deneyiminin baskısını ön plana çıkarır. Gelenek boyunca, özellikle Siyah kadın oyun yazarları, tarih ve kimliği yeniden yorumlamalarında hem ırksal hem de toplumsal cinsiyet deneyimlerini ön plana çıkaran kesişimsel perspektifleri dramatize ederler. Bu bağlamda, Suzan-Lori Parks kendisini, Amerikan tiyatrosunun kültürel ve tarihyazımsal manzarasını yeniden şekillendirmekle sonuçlanan tarihsel drama yoluyla yeniden hatırlama eylemine girişen Afrikan Amerikan oyun yazarları geleneği içinde konumlandırıyor. Dramaturjisinde Afrika mirasını benimseyen Parks'ın tarih yazımıyla ilişkisi, kolektif bir direnişin yanı sıra egemen anlatıları sorunsallaştırmak için tarihsel revizyonu da ortaya koyar. Parks'ın ilk tarih oyunu Imperceptible Mutabilities in the Third Kingdom'dan başlayarak The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World ve The America Play ile devam eden tarihsel özgünlük sorgulamasındaki direniş biçimi,“Signifyin(g)”(Gates 51) aracılığıyla hem edebi hem de politik bir duruş olarak ifade edilir. Parks, her oyunda kökleri Afrikan Amerikan yerel geleneklerine dayanan retorik pratikleri somutlaştırır; dolayısıyla, geleneksel yazma biçimlerini altüst eder, anlatı failliğini geri alır ve Siyah kimliğinin ve tarihinin çokluğunu, parçalanmışlığını ve yeniden hatırlanmasını ön plana çıkaran bir dramaturji inşa eder. Parks'ın dramaturjisindeki direniş biçimini incelerken, bu çalışma, postmodernist oyun yazarlığı bağlamında, hem tarihsel hem de teatral temsil biçimlerine politik olarak direnmek için Foucaultcu karşı-tarihin dramatik inşasında Gilles Deleuze ve Félix Guattari'nin öne sürdüğü göstergebilim teorisiyle paralellik gösteren Henry Louis Gates Jr.'ın Siyah göstergebilim kavramına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
African American theatricality foregrounds the oppression of the Black experience embedded within dominant historical discourse. Throughout the tradition, particularly Black female playwrights dramatize intersectional perspectives that foreground both racial and gendered experiences in their reinterpretations of history and identity. With that regard, Suzan-Lori Parks situates herself within the tradition of African American playwrights who engage in the act of re-membering through historical drama, which results in reshaping the cultural and historiographical landscape of American theater. Embracing the African heritage in her dramaturgy, her engagement with historiography manifests a collective resistance as well as historical revisioning to problematize dominant narratives. Parks's mode of resistance in her interrogation of historical authenticity, starting from her first history play Imperceptible Mutabilities in the Third Kingdom, and continuing with The Death of the Last Black Man in the Whole Entire World and The America Play, is articulated through“Signifyin(g)”(Gates 51) as both a literary and political stance. In each play, Parks embodies rhetorical practice rooted in African American vernacular traditions; hence, she subverts conventional modes of writing, reclaims narrative agency, and constructs a dramaturgy that foregrounds the multiplicity, fragmentation, and re-membering of Black identity and history. In scrutinizing the mode of resistance in Parks's dramaturgy, the present study centers on Henry Louis Gates Jr.'s notion of Black semiotics, which, within the context of postmodernist playwriting, parallels the semiotic theory propound by Gilles Deleuze and Félix Guattari, in the dramatic construction of Foucauldian counterhistory to politically resist both historical as well as theatrical modes representation.